Beskæftigelse · 2024
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): rangliste over kommunerne
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): Egedal ligger øverst med 84,5 %, og Lolland ligger nederst med 69,2 %. Medianen for de 98 kommuner er 78,0 %.
Podiet og top 100
| # | Kommune | Region | Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) |
|---|---|---|---|
| 1 | Egedal | Region Hovedstaden | 84,5 % |
| 1 | Solrød | Region Sjælland | 84,5 % |
| 3 | Allerød | Region Hovedstaden | 84,3 % |
| 4 | Dragør | Region Hovedstaden | 84,0 % |
| 5 | Rebild | Region Nordjylland | 83,0 % |
| 6 | Skanderborg | Region Midtjylland | 82,6 % |
| 7 | Furesø | Region Hovedstaden | 82,2 % |
| 8 | Hedensted | Region Midtjylland | 82,0 % |
| 9 | Lejre | Region Sjælland | 81,9 % |
| 9 | Favrskov | Region Midtjylland | 81,9 % |
| 11 | Hillerød | Region Hovedstaden | 81,7 % |
| 12 | Vallensbæk | Region Hovedstaden | 81,4 % |
| 12 | Hørsholm | Region Hovedstaden | 81,4 % |
| 14 | Greve | Region Sjælland | 81,3 % |
| 15 | Ringkøbing-Skjern | Region Midtjylland | 80,9 % |
| 16 | Varde | Region Syddanmark | 80,7 % |
| 17 | Vejen | Region Syddanmark | 80,5 % |
| 18 | Tårnby | Region Hovedstaden | 80,4 % |
| 19 | Silkeborg | Region Midtjylland | 80,3 % |
| 20 | Roskilde | Region Sjælland | 80,2 % |
| 21 | Frederikssund | Region Hovedstaden | 80,1 % |
| 21 | Fanø | Region Syddanmark | 80,1 % |
| 23 | Fredensborg | Region Hovedstaden | 80,0 % |
| 23 | Rudersdal | Region Hovedstaden | 80,0 % |
| 23 | Middelfart | Region Syddanmark | 80,0 % |
| 26 | Vejle | Region Syddanmark | 79,8 % |
| 26 | Holstebro | Region Midtjylland | 79,8 % |
| 28 | Billund | Region Syddanmark | 79,7 % |
| 29 | Gribskov | Region Hovedstaden | 79,6 % |
| 30 | Herning | Region Midtjylland | 79,4 % |
| 31 | Frederiksberg | Region Hovedstaden | 79,3 % |
| 31 | Stevns | Region Sjælland | 79,3 % |
| 33 | Køge | Region Sjælland | 79,2 % |
| 34 | Odder | Region Midtjylland | 79,1 % |
| 34 | Lemvig | Region Midtjylland | 79,1 % |
| 36 | Glostrup | Region Hovedstaden | 78,9 % |
| 36 | Rødovre | Region Hovedstaden | 78,9 % |
| 38 | Hvidovre | Region Hovedstaden | 78,8 % |
| 39 | Gladsaxe | Region Hovedstaden | 78,6 % |
| 40 | Horsens | Region Midtjylland | 78,5 % |
| 41 | Herlev | Region Hovedstaden | 78,4 % |
| 41 | Holbæk | Region Sjælland | 78,4 % |
| 41 | Kolding | Region Syddanmark | 78,4 % |
| 44 | Gentofte | Region Hovedstaden | 78,3 % |
| 44 | Helsingør | Region Hovedstaden | 78,3 % |
| 44 | Esbjerg | Region Syddanmark | 78,3 % |
| 47 | Samsø | Region Midtjylland | 78,1 % |
| 48 | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | 78,0 % |
| 48 | Ringsted | Region Sjælland | 78,0 % |
| 48 | Skive | Region Midtjylland | 78,0 % |
| 48 | Brønderslev | Region Nordjylland | 78,0 % |
| 52 | Faxe | Region Sjælland | 77,9 % |
| 52 | Thisted | Region Nordjylland | 77,9 % |
| 54 | Viborg | Region Midtjylland | 77,8 % |
| 55 | Sorø | Region Sjælland | 77,7 % |
| 56 | Kerteminde | Region Syddanmark | 77,6 % |
| 56 | Syddjurs | Region Midtjylland | 77,6 % |
| 58 | Jammerbugt | Region Nordjylland | 77,5 % |
| 59 | Ballerup | Region Hovedstaden | 77,4 % |
| 59 | Næstved | Region Sjælland | 77,4 % |
| 59 | Hjørring | Region Nordjylland | 77,4 % |
| 62 | Halsnæs | Region Hovedstaden | 77,2 % |
| 63 | Mariagerfjord | Region Nordjylland | 77,1 % |
| 63 | Vesthimmerlands | Region Nordjylland | 77,1 % |
| 65 | Ikast-Brande | Region Midtjylland | 77,0 % |
| 66 | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | 76,9 % |
| 67 | København | Region Hovedstaden | 76,7 % |
| 68 | Faaborg-Midtfyn | Region Syddanmark | 76,6 % |
| 69 | Struer | Region Midtjylland | 76,5 % |
| 69 | Morsø | Region Nordjylland | 76,5 % |
| 71 | Haderslev | Region Syddanmark | 76,4 % |
| 72 | Assens | Region Syddanmark | 76,3 % |
| 72 | Nordfyns | Region Syddanmark | 76,3 % |
| 74 | Fredericia | Region Syddanmark | 75,8 % |
| 74 | Randers | Region Midtjylland | 75,8 % |
| 76 | Aalborg | Region Nordjylland | 75,7 % |
| 77 | Læsø | Region Nordjylland | 75,6 % |
| 78 | Tønder | Region Syddanmark | 75,5 % |
| 78 | Frederikshavn | Region Nordjylland | 75,5 % |
| 80 | Kalundborg | Region Sjælland | 75,4 % |
| 81 | Aabenraa | Region Syddanmark | 75,3 % |
| 82 | Slagelse | Region Sjælland | 75,1 % |
| 82 | Norddjurs | Region Midtjylland | 75,1 % |
| 84 | Albertslund | Region Hovedstaden | 74,7 % |
| 84 | Vordingborg | Region Sjælland | 74,7 % |
| 86 | Bornholm | Region Hovedstaden | 74,5 % |
| 87 | Aarhus | Region Midtjylland | 74,3 % |
| 88 | Nyborg | Region Syddanmark | 74,2 % |
| 88 | Sønderborg | Region Syddanmark | 74,2 % |
| 90 | Ishøj | Region Hovedstaden | 74,0 % |
| 91 | Brøndby | Region Hovedstaden | 73,8 % |
| 91 | Odsherred | Region Sjælland | 73,8 % |
| 91 | Svendborg | Region Syddanmark | 73,8 % |
| 91 | Ærø | Region Syddanmark | 73,8 % |
| 95 | Guldborgsund | Region Sjælland | 73,7 % |
| 96 | Odense | Region Syddanmark | 73,2 % |
| 97 | Langeland | Region Syddanmark | 71,0 % |
| 98 | Lolland | Region Sjælland | 69,2 % |
Sammenligning af regionerne
Gennemsnit vægtet efter folketal for andele og rater; totaler for antal.
- Region Hovedstaden78,2 %
- Region Midtjylland77,7 %
- Region Sjælland77,4 %
- Region Nordjylland76,9 %
- Region Syddanmark76,6 %
Andre ranglister om samme emne
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken kommune er i top for «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»?
Egedal er i top for «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)» med 84,5 %.
Hvad er medianværdien for «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»?
Medianen for de 98 rangerede kommuner er 78,0 %.