Rudersdal: folketal og statistik
Rudersdal har 57.912 indbyggere (2026) på 73,4 km², svarende til 789 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 31 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +3,9 % mellem 2016 og 2026.
- 57.912 indbyggere
- 73,4 km²
- 789 indb./km²
- 49 m
Rudersdal i tal
Befolkningsudvikling i Rudersdal
Rudersdal havde 55.739 indbyggere i 2016 og 57.912 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 57.024 |
| 2022 | 57.247 |
| 2023 | 57.193 |
| 2024 | 57.237 |
| 2025 | 57.342 |
| 2026 | 57.912 |
Alle indikatorer for Rudersdal
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 23,9 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 47 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 21,9 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 10 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 44,2 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 51 af 98 |
Bolig
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 25.639 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 36 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 18,6 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 80 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 11,9 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 80 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 58,3 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 74 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 38,2 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 25 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 63,0 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 25 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,29 | 4,00 | 3,13 | nr. 85 af 98 |
Energi
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 14,2 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 90 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 59,6 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 7 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 3,5 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 71 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 18,8 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 20 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 3,2 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 71 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 5.976 | 143.903 | 414.663 | nr. 15 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 104,4 | 75,2 | 69,0 | nr. 5 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 538.360 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 2 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 80,0 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 23 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,2 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 73 af 98 |
Turisme
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 7,6 | 25,7 | 25,1 | nr. 66 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 693,0 | 419,6 | 533,2 | nr. 6 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 33,0 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 5 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Rudersdal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 55,8 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 5 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Rudersdal nr. 8 målt på folketal.
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person: 538.360 kr. i Rudersdal, mod 322.023 kr. i gennemsnit for Region Hovedstaden og 288.135 kr. for hele landet.
Elbiler (andel af personbiler): 33,0 % i Rudersdal, mod 22,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 18,3 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 32,1 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.007 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Elbiler (andel af personbiler)»: højere end i 96 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: højere end i 96 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 10.280 fodboldbaner.
- 5,6 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Lyngby-Taarbæk, 4,7 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 16 km væk.
Brancher: Rudersdal
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring32,1 % ×1,5
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser19,2 % ×1,8
- Information og kommunikation7,8 % ×1,6
- Handel og reparation af motorkøretøjer7,7 % ×0,8
- Ejendomshandel og udlejning6,6 % ×0,7
- Sundhed og socialvæsen5,8 % ×1,0
- Bygge og anlæg4,1 % ×0,5
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester3,7 % ×0,7
Placering af Rudersdal
Sol og temperaturer: Rudersdal
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Rudersdal?
Rudersdal har 57.912 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 31 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Rudersdal?
Rudersdal dækker 73,4 km² med en befolkningstæthed på 789 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Rudersdal?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Rudersdal gået fra 55.739 til 57.912 indbyggere, altså +3,9 %.
Hvor ligger Rudersdal?
Rudersdal ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,825, længdegrad 12,492.
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person: hvad er værdien for Rudersdal?
For Rudersdal er indikatoren «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person» 538.360 kr. (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 272.448 kr..
Elbiler (andel af personbiler): hvad er værdien for Rudersdal?
For Rudersdal er indikatoren «Elbiler (andel af personbiler)» 33,0 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 5 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 15,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Rudersdal?
I Rudersdal producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.007 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Rudersdal?
De nærmeste kommuner ved Rudersdal er Lyngby-Taarbæk (4,7 km), Hørsholm (6,5 km), Furesø (8,0 km), Allerød (9,1 km), Gentofte (9,1 km).