Rebild: folketal og statistik
Rebild har 31.280 indbyggere (2026) på 621,2 km², svarende til 50,4 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 75 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +7,3 % mellem 2016 og 2026.
- 31.280 indbyggere
- 621,2 km²
- 50 indb./km²
- 51 m
Rebild i tal
Befolkningsudvikling i Rebild
Rebild havde 29.149 indbyggere i 2016 og 31.280 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 30.518 |
| 2022 | 30.646 |
| 2023 | 30.908 |
| 2024 | 30.937 |
| 2025 | 30.942 |
| 2026 | 31.280 |
Alle indikatorer for Rebild
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 21,2 % | 23,6 % | 23,6 % | nr. 67 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 23,3 % | 18,3 % | 19,2 % | nr. 4 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 42,2 år | 43,9 år | 44,3 år | nr. 73 af 98 |
Bolig
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 13.522 | 294.876 | 2.872.738 | nr. 77 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 30,3 % | 30,8 % | 28,9 % | nr. 44 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 23,3 % | 18,7 % | 16,8 % | nr. 17 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 87,9 % | 68,3 % | 73,2 % | nr. 7 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 9,8 % | 29,3 % | 23,6 % | nr. 90 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 68,9 % | 52,7 % | 57,6 % | nr. 6 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 5,49 | 3,06 | 3,13 | nr. 18 af 98 |
Energi
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 58,8 % | 67,3 % | 48,7 % | nr. 28 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 2,9 % | 5,1 % | 13,4 % | nr. 75 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 7,5 % | 7,0 % | 6,2 % | nr. 39 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 13,7 % | 9,8 % | 13,6 % | nr. 49 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 2,9 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 74 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 13,5 % | 7,3 % | 6,2 % | nr. 3 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.411 | 40.250 | 414.663 | nr. 67 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 77,9 | 67,8 | 69,0 | nr. 16 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 291.879 kr. | 261.912 kr. | 272.448 kr. | nr. 24 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 83,0 % | 76,9 % | 78,0 % | nr. 5 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,3 % | 2,9 % | 2,5 % | nr. 66 af 98 |
Turisme
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 2,6 | 61,6 | 25,1 | nr. 86 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 581,3 | 524,8 | 533,2 | nr. 11 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 17,7 % | 15,1 % | 15,6 % | nr. 28 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Rebild | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 36,5 % | 32,0 % | 31,6 % | nr. 32 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 11 kommuner i Region Nordjylland er Rebild nr. 9 målt på folketal.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): 13,5 % i Rebild, mod 7,3 % i gennemsnit for Region Nordjylland og 4,4 % for hele landet.
Andel under 18 år: 23,3 % i Rebild, mod 18,3 % i gennemsnit for Region Nordjylland og 18,9 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,4 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 986 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Nordjylland for indikatoren «Andel under 18 år».
- Nr. 1 i Region Nordjylland for indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere».
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: højere end i 98 % af kommunerne.
- «Andel under 18 år»: højere end i 97 % af kommunerne.
- «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»: højere end i 96 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 87.003 fodboldbaner.
- 2,8 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
Brancher: Rebild
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,4 % ×0,9
- Landbrug, skovbrug og fiskeri15,5 % ×2,6
- Ejendomshandel og udlejning10,5 % ×1,1
- Bygge og anlæg9,5 % ×1,1
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,2 % ×1,0
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser6,9 % ×0,7
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,9 % ×1,0
- Industri4,8 % ×1,3
Placering af Rebild
Sol og temperaturer: Rebild
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Rebild?
Rebild har 31.280 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 75 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Rebild?
Rebild dækker 621,2 km² med en befolkningstæthed på 50 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Rebild?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Rebild gået fra 29.149 til 31.280 indbyggere, altså +7,3 %.
Hvor ligger Rebild?
Rebild ligger i Region Nordjylland. Breddegrad 56,886, længdegrad 9,819.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): hvad er værdien for Rebild?
For Rebild er indikatoren «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)» 13,5 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 3 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 6,2 %.
Andel under 18 år: hvad er værdien for Rebild?
For Rebild er indikatoren «Andel under 18 år» 23,3 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 4 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 19,2 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Rebild?
I Rebild producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 986 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Rebild?
De nærmeste kommuner ved Rebild er Aalborg (19 km), Vesthimmerlands (20 km), Mariagerfjord (24 km), Jammerbugt (31 km), Brønderslev (43 km).