Brøndby: folketal og statistik
Brøndby har 40.990 indbyggere (2026) på 21,0 km², svarende til 1.952 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 59 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +16,0 % mellem 2016 og 2026.
- 40.990 indbyggere
- 21,0 km²
- 1.952 indb./km²
- 15 m
Brøndby i tal
Befolkningsudvikling i Brøndby
Brøndby havde 35.322 indbyggere i 2016 og 40.990 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 35.232 |
| 2022 | 35.651 |
| 2023 | 37.128 |
| 2024 | 39.067 |
| 2025 | 40.401 |
| 2026 | 40.990 |
Alle indikatorer for Brøndby
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 17,6 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 91 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,2 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 31 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 40,4 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 91 af 98 |
Bolig
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 17.890 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 65 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 7,0 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 92 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 17,0 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 47 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 32,5 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 96 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 64,0 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 3 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 26,7 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 96 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 4,50 | 4,00 | 3,13 | nr. 31 af 98 |
Energi
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 62,3 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 21 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 27,7 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 28 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 1,3 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 93 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 6,1 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 90 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 2,1 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 85 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,1 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 95 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.341 | 143.903 | 414.663 | nr. 69 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 59,9 | 75,2 | 69,0 | nr. 80 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 251.169 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 84 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 73,8 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 91 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 4,3 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 3 af 98 |
Turisme
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 6,3 | 25,7 | 25,1 | nr. 70 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 1.482 | 419,6 | 533,2 | nr. 1 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 51,7 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 1 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Brøndby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 33,0 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 42 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Brøndby nr. 19 målt på folketal.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 1.482 i Brøndby, mod 419,6 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 483,3 for hele landet.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): 0,1 % i Brøndby, mod 0,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 4,4 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 16,6 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.031 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Hovedstaden for indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere».
- Nr. 1 i Region Hovedstaden for indikatoren «Elbiler (andel af personbiler)».
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse)»: lavere end i 98 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 2.941 fodboldbaner.
- 13,9 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
Brancher: Brøndby
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring16,6 % ×0,8
- Transport og lagring13,5 % ×4,8
- Handel og reparation af motorkøretøjer12,9 % ×1,4
- Bygge og anlæg10,7 % ×1,2
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester7,8 % ×1,5
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser7,7 % ×0,7
- Ejendomshandel og udlejning6,3 % ×0,7
- Information og kommunikation4,9 % ×1,0
Placering af Brøndby
Sol og temperaturer: Brøndby
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Brøndby?
Brøndby har 40.990 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 59 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Brøndby?
Brøndby dækker 21,0 km² med en befolkningstæthed på 1.952 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Brøndby?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Brøndby gået fra 35.322 til 40.990 indbyggere, altså +16,0 %.
Hvor ligger Brøndby?
Brøndby ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,655, længdegrad 12,416.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Brøndby?
For Brøndby er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 1.482 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): hvad er værdien for Brøndby?
For Brøndby er indikatoren «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)» 0,1 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 95 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 6,2 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Brøndby?
I Brøndby producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.031 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Brøndby?
De nærmeste kommuner ved Brøndby er Glostrup (1,7 km), Rødovre (3,8 km), Vallensbæk (3,9 km), Albertslund (4,2 km), Hvidovre (4,2 km).