Lolland: folketal og statistik
Lolland har 38.533 indbyggere (2026) på 886,7 km², svarende til 43,5 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 63 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −9,6 % mellem 2016 og 2026.
- 38.533 indbyggere
- 886,7 km²
- 44 indb./km²
- 9 m
Lolland i tal
Befolkningsudvikling i Lolland
Lolland havde 42.638 indbyggere i 2016 og 38.533 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 40.539 |
| 2022 | 40.107 |
| 2023 | 39.921 |
| 2024 | 39.632 |
| 2025 | 39.122 |
| 2026 | 38.533 |
Alle indikatorer for Lolland
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 32,3 % | 24,4 % | 23,6 % | nr. 7 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 14,6 % | 18,4 % | 19,2 % | nr. 93 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 49,7 år | 45,0 år | 44,3 år | nr. 7 af 98 |
Bolig
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 20.559 | 406.422 | 2.872.738 | nr. 49 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 51,4 % | 29,9 % | 28,9 % | nr. 8 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 5,9 % | 17,6 % | 16,8 % | nr. 96 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 80,8 % | 70,0 % | 73,2 % | nr. 31 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 16,9 % | 26,5 % | 23,6 % | nr. 66 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 56,4 % | 56,0 % | 57,6 % | nr. 56 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 4,60 | 3,46 | 3,13 | nr. 29 af 98 |
Energi
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 48,4 % | 28,9 % | 48,7 % | nr. 50 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 0,0 % | 26,2 % | 13,4 % | nr. 85 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 15,9 % | 8,1 % | 6,2 % | nr. 2 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 12,4 % | 19,5 % | 13,6 % | nr. 61 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 13,4 % | 9,5 % | 4,9 % | nr. 7 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 9,4 % | 7,1 % | 6,2 % | nr. 20 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.121 | 55.187 | 414.663 | nr. 77 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 53,5 | 64,7 | 69,0 | nr. 94 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 235.450 kr. | 277.603 kr. | 272.448 kr. | nr. 96 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 69,2 % | 77,4 % | 78,0 % | nr. 98 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,8 % | 2,6 % | 2,5 % | nr. 30 af 98 |
Turisme
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 99,3 | 65,9 | 25,1 | nr. 20 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 521,9 | 508,9 | 533,2 | nr. 55 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 9,1 % | 15,2 % | 15,6 % | nr. 94 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Lolland | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 20,3 % | 30,5 % | 31,6 % | nr. 98 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 17 kommuner i Region Sjælland er Lolland nr. 10 målt på folketal.
Boligbygninger med naturgasfyr: 0,0 % i Lolland, mod 26,2 % i gennemsnit for Region Sjælland og 15,9 % for hele landet.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): 69,2 % i Lolland, mod 77,4 % i gennemsnit for Region Sjælland og 77,5 % for hele landet.
Største branche: Landbrug, skovbrug og fiskeri, som står for 19,8 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.090 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Sjælland for indikatoren «Boliger opført før 1950».
- Nr. 1 i Region Sjælland for indikatoren «Boligbygninger med oliefyr eller olieovn».
- «Boligbygninger med naturgasfyr»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 124.188 fodboldbaner.
- 3,2 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
Brancher: Lolland
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Landbrug, skovbrug og fiskeri19,8 % ×3,4
- Bygge og anlæg11,3 % ×1,3
- Finansiering og forsikring11,0 % ×0,5
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,5 % ×1,0
- Ejendomshandel og udlejning8,5 % ×0,9
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester6,6 % ×1,3
- Andre serviceydelser5,7 % ×1,2
- Overnatning og servering4,7 % ×1,4
Placering af Lolland
Sol og temperaturer: Lolland
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Lolland?
Lolland har 38.533 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 63 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Lolland?
Lolland dækker 886,7 km² med en befolkningstæthed på 44 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Lolland?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Lolland gået fra 42.638 til 38.533 indbyggere, altså −9,6 %.
Hvor ligger Lolland?
Lolland ligger i Region Sjælland. Breddegrad 54,769, længdegrad 11,424.
Boligbygninger med naturgasfyr: hvad er værdien for Lolland?
For Lolland er indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr» 0,0 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 85 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 13,4 %.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): hvad er værdien for Lolland?
For Lolland er indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)» 69,2 % (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 98 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 78,0 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Lolland?
I Lolland producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.090 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Lolland?
De nærmeste kommuner ved Lolland er Guldborgsund (29 km), Vordingborg (41 km), Langeland (46 km), Næstved (56 km), Svendborg (64 km).