Kommune · Region Hovedstaden

Halsnæs: folketal og statistik

Halsnæs har 31.738 indbyggere (2026) på 122,0 km², svarende til 260 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 74 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +2,2 % mellem 2016 og 2026.

  • 31.738 indbyggere
  • 122,0 km²
  • 260 indb./km²
  • 13 m
Oversigtskort: Halsnæs

Halsnæs i tal

Folketal
31.738
nr. 74 af 98 +2,2 %
Befolkningstæthed
260indb./km²
nr. 31 af 98
Areal
122km²
nr. 70 af 98
Højde over havet
13m
nr. 57 af 98
Boligbygninger med elvarme
17,9%
nr. 1 af 98
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere
234,7
nr. 6 af 98
Andel under 18 år
16,3%
nr. 86 af 98
Antal virksomheder
1.917
nr. 80 af 98

Befolkningsudvikling i Halsnæs

30.94631.24431.54331.8412016: 31.0492017: 31.1622018: 31.1682019: 31.2712020: 31.3842021: 31.4202022: 31.3442023: 31.4662024: 31.5152025: 31.6332026: 31.738201620182020202220242026

Halsnæs havde 31.049 indbyggere i 2016 og 31.738 i 2026.

ÅrFolketal
202131.420
202231.344
202331.466
202431.515
202531.633
202631.738

Alle indikatorer for Halsnæs

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)29,3 %17,7 %23,6 %nr. 14 af 98
Andel under 18 år (2026)16,3 %18,9 %19,2 %nr. 86 af 98
Gennemsnitsalder (2026)48,0 år40,8 år44,3 årnr. 13 af 98

Bolig

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)14.816914.9352.872.738nr. 73 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)22,1 %38,1 %28,9 %nr. 69 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)18,4 %16,0 %16,8 %nr. 34 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)70,5 %34,8 %73,2 %nr. 58 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)18,7 %61,7 %23,6 %nr. 62 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)63,8 %38,4 %57,6 %nr. 22 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)4,364,003,13nr. 33 af 98

Energi

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)45,9 %58,8 %48,7 %nr. 52 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)7,8 %24,0 %13,4 %nr. 61 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)6,3 %2,4 %6,2 %nr. 47 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)19,1 %7,9 %13,6 %nr. 19 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)17,9 %4,0 %4,9 %nr. 1 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)2,7 %0,9 %6,2 %nr. 66 af 98

Økonomi

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)1.917143.903414.663nr. 80 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)60,875,269,0nr. 79 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)268.127 kr.322.023 kr.272.448 kr.nr. 57 af 98

Beskæftigelse

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)77,2 %78,2 %78,0 %nr. 62 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)2,5 %3,0 %2,5 %nr. 50 af 98

Turisme

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)234,725,725,1nr. 6 af 98

Mobilitet

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)545,5419,6533,2nr. 44 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)13,6 %22,9 %15,6 %nr. 74 af 98

Uddannelse

IndikatorHalsnæsRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)28,0 %47,9 %31,6 %nr. 67 af 98

Det vigtigste

Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Halsnæs nr. 22 målt på folketal.

Boligbygninger med elvarme: 17,9 % i Halsnæs, mod 4,0 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 4,5 % for hele landet.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 234,7 i Halsnæs, mod 25,7 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 37,4 for hele landet.

Største branche: Bygge og anlæg, som står for 18,0 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.035 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Halsnæs

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Halsnæs

Sol og temperaturer: Halsnæs

Solenergiproduktion pr. år
1.035kWh
for 1 kWp med 42° hældning
Varmeste måned
18,0°C
juli
Koldeste måned
1,4°C
februar
Mest produktive måned
140kWh
maj

jan.: 24 kWhjan.feb.: 46 kWhfeb.mar.: 93 kWhmar.apr.: 132 kWhapr.maj: 140 kWhmajjun.: 137 kWhjun.jul.: 134 kWhjul.aug.: 120 kWhaug.sep.: 97 kWhsep.okt.: 64 kWhokt.nov.: 30 kWhnov.dec.: 18 kWhdec.0 °Cjan.: 1,7 °Cfeb.: 1,4 °Cmar.: 3,4 °Capr.: 7,5 °Cmaj: 12,2 °Cjun.: 16,0 °Cjul.: 18,0 °Caug.: 17,3 °Csep.: 14,4 °Cokt.: 10,3 °Cnov.: 6,1 °Cdec.: 3,1 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Halsnæs?

Halsnæs har 31.738 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 74 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Halsnæs?

Halsnæs dækker 122,0 km² med en befolkningstæthed på 260 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Halsnæs?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Halsnæs gået fra 31.049 til 31.738 indbyggere, altså +2,2 %.

Hvor ligger Halsnæs?

Halsnæs ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 56,000, længdegrad 12,000.

Boligbygninger med elvarme: hvad er værdien for Halsnæs?

For Halsnæs er indikatoren «Boligbygninger med elvarme» 17,9 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 4,9 %.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Halsnæs?

For Halsnæs er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 234,7 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 6 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Halsnæs?

I Halsnæs producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.035 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Halsnæs?

De nærmeste kommuner ved Halsnæs er Gribskov (15 km), Frederikssund (19 km), Hillerød (21 km), Odsherred (22 km), Fredensborg (25 km).