Næstved: folketal og statistik
Næstved har 85.163 indbyggere (2026) på 676,8 km², svarende til 126 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 15 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +3,4 % mellem 2016 og 2026.
- 85.163 indbyggere
- 676,8 km²
- 126 indb./km²
- 9 m
Næstved i tal
Befolkningsudvikling i Næstved
Næstved havde 82.342 indbyggere i 2016 og 85.163 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 83.181 |
| 2022 | 83.801 |
| 2023 | 84.574 |
| 2024 | 84.747 |
| 2025 | 84.895 |
| 2026 | 85.163 |
Alle indikatorer for Næstved
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 23,6 % | 24,4 % | 23,6 % | nr. 48 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 18,2 % | 18,4 % | 19,2 % | nr. 63 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 44,5 år | 45,0 år | 44,3 år | nr. 47 af 98 |
Bolig
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 40.937 | 406.422 | 2.872.738 | nr. 15 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 29,3 % | 29,9 % | 28,9 % | nr. 47 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 17,0 % | 17,6 % | 16,8 % | nr. 47 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 69,6 % | 70,0 % | 73,2 % | nr. 61 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 29,0 % | 26,5 % | 23,6 % | nr. 37 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 53,9 % | 56,0 % | 57,6 % | nr. 63 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 0,90 | 3,46 | 3,13 | nr. 92 af 98 |
Energi
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 29,5 % | 28,9 % | 48,7 % | nr. 73 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 29,2 % | 26,2 % | 13,4 % | nr. 27 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 6,8 % | 8,1 % | 6,2 % | nr. 45 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 17,2 % | 19,5 % | 13,6 % | nr. 25 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 8,8 % | 9,5 % | 4,9 % | nr. 22 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 7,7 % | 7,1 % | 6,2 % | nr. 36 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 4.910 | 55.187 | 414.663 | nr. 18 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 57,9 | 64,7 | 69,0 | nr. 86 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 264.921 kr. | 277.603 kr. | 272.448 kr. | nr. 62 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 77,4 % | 77,4 % | 78,0 % | nr. 59 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,9 % | 2,6 % | 2,5 % | nr. 26 af 98 |
Turisme
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 25,0 | 65,9 | 25,1 | nr. 50 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 513,2 | 508,9 | 533,2 | nr. 59 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 14,9 % | 15,2 % | 15,6 % | nr. 57 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Næstved | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 28,8 % | 30,5 % | 31,6 % | nr. 64 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 17 kommuner i Region Sjælland er Næstved nr. 2 målt på folketal.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 0,90 i Næstved, mod 3,46 i gennemsnit for Region Sjælland og 3,77 for hele landet.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: 57,9 i Næstved, mod 64,7 i gennemsnit for Region Sjælland og 69,5 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 17,3 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.074 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 94 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 94.790 fodboldbaner.
- Nærmeste kommune er Sorø, 21,3 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 74 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 4.296 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Næstved
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring17,3 % ×0,8
- Bygge og anlæg13,0 % ×1,5
- Handel og reparation af motorkøretøjer10,2 % ×1,1
- Ejendomshandel og udlejning8,8 % ×0,9
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser8,0 % ×0,8
- Landbrug, skovbrug og fiskeri7,4 % ×1,3
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,9 % ×1,1
- Sundhed og socialvæsen5,9 % ×1,1
Placering af Næstved
Sol og temperaturer: Næstved
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Næstved?
Næstved har 85.163 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 15 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Næstved?
Næstved dækker 676,8 km² med en befolkningstæthed på 126 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Næstved?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Næstved gået fra 82.342 til 85.163 indbyggere, altså +3,4 %.
Hvor ligger Næstved?
Næstved ligger i Region Sjælland. Breddegrad 55,250, længdegrad 11,667.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Næstved?
For Næstved er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 0,90 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 92 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Næstved?
For Næstved er indikatoren «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere» 57,9 (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 86 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 69,0.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Næstved?
I Næstved producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.074 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Næstved?
De nærmeste kommuner ved Næstved er Sorø (21 km), Ringsted (23 km), Slagelse (26 km), Vordingborg (31 km), Faxe (34 km).