Egedal: folketal og statistik
Egedal har 46.240 indbyggere (2026) på 125,8 km², svarende til 368 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 46 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +8,1 % mellem 2016 og 2026.
- 46.240 indbyggere
- 125,8 km²
- 368 indb./km²
- 14 m
Egedal i tal
Befolkningsudvikling i Egedal
Egedal havde 42.773 indbyggere i 2016 og 46.240 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 43.696 |
| 2022 | 44.375 |
| 2023 | 45.202 |
| 2024 | 45.532 |
| 2025 | 45.563 |
| 2026 | 46.240 |
Alle indikatorer for Egedal
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 19,2 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 83 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 22,9 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 7 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 41,9 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 78 af 98 |
Bolig
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 18.708 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 61 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 7,1 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 91 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 24,2 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 13 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 83,7 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 18 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 14,6 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 75 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 71,5 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 4 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 6,36 | 4,00 | 3,13 | nr. 14 af 98 |
Energi
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 32,9 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 68 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 39,0 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 20 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 3,1 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 74 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 16,2 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 31 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 6,7 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 36 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 1,5 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 70 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.682 | 143.903 | 414.663 | nr. 59 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 58,9 | 75,2 | 69,0 | nr. 85 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 319.596 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 14 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 84,5 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 1 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,0 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 83 af 98 |
Turisme
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 7,9 | 25,7 | 25,1 | nr. 65 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 482,0 | 419,6 | 533,2 | nr. 72 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 19,3 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 17 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Egedal | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 40,4 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 20 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Egedal nr. 13 målt på folketal.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): 84,5 % i Egedal, mod 78,2 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 77,5 % for hele landet.
Boliger beboet af ejeren: 71,5 % i Egedal, mod 38,4 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 47,9 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 21,2 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.022 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Hovedstaden for indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)».
- «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Boliger beboet af ejeren»: højere end i 97 % af kommunerne.
- «Andel under 18 år»: højere end i 94 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 17.619 fodboldbaner.
- 2,6 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Ballerup, 10,4 km væk.
Brancher: Egedal
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring21,2 % ×1,0
- Bygge og anlæg14,4 % ×1,7
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser10,4 % ×1,0
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,8 % ×1,0
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester7,0 % ×1,4
- Information og kommunikation6,2 % ×1,3
- Ejendomshandel og udlejning6,2 % ×0,7
- Sundhed og socialvæsen4,7 % ×0,9
Placering af Egedal
Sol og temperaturer: Egedal
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Egedal?
Egedal har 46.240 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 46 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Egedal?
Egedal dækker 125,8 km² med en befolkningstæthed på 368 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Egedal?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Egedal gået fra 42.773 til 46.240 indbyggere, altså +8,1 %.
Hvor ligger Egedal?
Egedal ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,769, længdegrad 12,213.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): hvad er værdien for Egedal?
For Egedal er indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)» 84,5 % (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 78,0 %.
Boliger beboet af ejeren: hvad er værdien for Egedal?
For Egedal er indikatoren «Boliger beboet af ejeren» 71,5 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 4 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 57,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Egedal?
I Egedal producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.022 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Egedal?
De nærmeste kommuner ved Egedal er Ballerup (10 km), Furesø (11 km), Frederikssund (12 km), Høje-Taastrup (14 km), Allerød (15 km).