Hillerød: folketal og statistik
Hillerød har 55.182 indbyggere (2026) på 213,5 km², svarende til 258 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 35 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +11,1 % mellem 2016 og 2026.
- 55.182 indbyggere
- 213,5 km²
- 258 indb./km²
- 51 m
Hillerød i tal
Befolkningsudvikling i Hillerød
Hillerød havde 49.672 indbyggere i 2016 og 55.182 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 51.528 |
| 2022 | 53.257 |
| 2023 | 54.159 |
| 2024 | 54.422 |
| 2025 | 54.855 |
| 2026 | 55.182 |
Alle indikatorer for Hillerød
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 20,1 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 74 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,3 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 29 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 42,5 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 71 af 98 |
Bolig
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 24.716 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 37 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 19,6 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 73 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 27,0 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 6 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 56,1 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 77 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 41,7 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 21 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 53,0 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 67 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 8,99 | 4,00 | 3,13 | nr. 4 af 98 |
Energi
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 57,5 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 31 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 12,6 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 52 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 5,6 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 53 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 13,9 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 46 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 7,6 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 29 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 2,2 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 68 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.849 | 143.903 | 414.663 | nr. 30 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 70,7 | 75,2 | 69,0 | nr. 44 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 320.229 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 13 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 81,7 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 11 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,2 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 73 af 98 |
Turisme
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 3,2 | 25,7 | 25,1 | nr. 81 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 457,7 | 419,6 | 533,2 | nr. 77 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 18,6 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 21 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Hillerød | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 42,9 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 15 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Hillerød nr. 9 målt på folketal.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 8,99 i Hillerød, mod 4,00 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 3,77 for hele landet.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): 81,7 % i Hillerød, mod 78,2 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 77,5 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 22,3 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.003 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 97 % af kommunerne.
- «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)»: højere end i 90 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 29.902 fodboldbaner.
- Nærmeste kommune er Fredensborg, 6,4 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 31 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 4.012 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Hillerød
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring22,3 % ×1,1
- Bygge og anlæg11,6 % ×1,3
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser11,1 % ×1,1
- Handel og reparation af motorkøretøjer8,9 % ×0,9
- Sundhed og socialvæsen7,6 % ×1,4
- Ejendomshandel og udlejning7,1 % ×0,8
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,4 % ×1,0
- Information og kommunikation5,3 % ×1,1
Placering af Hillerød
Sol og temperaturer: Hillerød
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Hillerød?
Hillerød har 55.182 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 35 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Hillerød?
Hillerød dækker 213,5 km² med en befolkningstæthed på 258 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Hillerød?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Hillerød gået fra 49.672 til 55.182 indbyggere, altså +11,1 %.
Hvor ligger Hillerød?
Hillerød ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,933, længdegrad 12,317.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Hillerød?
For Hillerød er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 8,99 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 4 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): hvad er værdien for Hillerød?
For Hillerød er indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)» 81,7 % (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 11 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 78,0 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Hillerød?
I Hillerød producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.003 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Hillerød?
De nærmeste kommuner ved Hillerød er Fredensborg (6,4 km), Allerød (8,0 km), Hørsholm (13 km), Gribskov (14 km), Furesø (16 km).