Kommune · Region Sjælland

Stevns: folketal og statistik

Stevns har 23.842 indbyggere (2026) på 250,1 km², svarende til 95,3 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 88 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +7,1 % mellem 2016 og 2026.

  • 23.842 indbyggere
  • 250,1 km²
  • 95 indb./km²
  • 15 m
Oversigtskort: Stevns

Stevns i tal

Folketal
23.842
nr. 88 af 98 +7,1 %
Befolkningstæthed
95indb./km²
nr. 56 af 98
Areal
250km²
nr. 59 af 98
Højde over havet
15m
nr. 52 af 98
Boligbygninger med fjernvarme
0,7%
nr. 98 af 98
Boliger i etageejendomme
7,8%
nr. 93 af 98
Antal virksomheder
1.686
nr. 83 af 98
Gennemsnitsalder
46,9år
nr. 19 af 98

Befolkningsudvikling i Stevns

22.02322.70823.39424.0792016: 22.2602017: 22.4922018: 22.7272019: 22.7822020: 22.8052021: 23.0342022: 23.4732023: 23.6922024: 23.6492025: 23.6122026: 23.842201620182020202220242026

Stevns havde 22.260 indbyggere i 2016 og 23.842 i 2026.

ÅrFolketal
202123.034
202223.473
202323.692
202423.649
202523.612
202623.842

Alle indikatorer for Stevns

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)27,1 %24,4 %23,6 %nr. 22 af 98
Andel under 18 år (2026)18,0 %18,4 %19,2 %nr. 68 af 98
Gennemsnitsalder (2026)46,9 år45,0 år44,3 årnr. 19 af 98

Bolig

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)10.874406.4222.872.738nr. 86 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)37,3 %29,9 %28,9 %nr. 20 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)19,8 %17,6 %16,8 %nr. 30 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)85,9 %70,0 %73,2 %nr. 14 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)7,8 %26,5 %23,6 %nr. 93 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)67,6 %56,0 %57,6 %nr. 10 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)8,433,463,13nr. 5 af 98

Energi

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)0,7 %28,9 %48,7 %nr. 98 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)32,5 %26,2 %13,4 %nr. 24 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)12,2 %8,1 %6,2 %nr. 7 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)33,1 %19,5 %13,6 %nr. 3 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)10,3 %9,5 %4,9 %nr. 17 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)9,7 %7,1 %6,2 %nr. 18 af 98

Økonomi

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)1.68655.187414.663nr. 83 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)71,364,769,0nr. 39 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)277.295 kr.277.603 kr.272.448 kr.nr. 41 af 98

Beskæftigelse

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)79,3 %77,4 %78,0 %nr. 31 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)2,9 %2,6 %2,5 %nr. 26 af 98

Turisme

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)39,265,925,1nr. 38 af 98

Mobilitet

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)557,1508,9533,2nr. 29 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)15,6 %15,2 %15,6 %nr. 49 af 98

Uddannelse

IndikatorStevnsRegion SjællandLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)28,2 %30,5 %31,6 %nr. 66 af 98

Det vigtigste

Blandt de 17 kommuner i Region Sjælland er Stevns nr. 17 målt på folketal.

Boligbygninger med fjernvarme: 0,7 % i Stevns, mod 28,9 % i gennemsnit for Region Sjælland og 58,3 % for hele landet.

Boliger i etageejendomme: 7,8 % i Stevns, mod 26,5 % i gennemsnit for Region Sjælland og 40,0 % for hele landet.

Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 17,3 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.072 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Stevns

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Stevns

Sol og temperaturer: Stevns

Solenergiproduktion pr. år
1.072kWh
for 1 kWp med 41° hældning
Varmeste måned
18,1°C
juli
Koldeste måned
1,8°C
februar
Mest produktive måned
144kWh
maj

jan.: 27 kWhjan.feb.: 47 kWhfeb.mar.: 91 kWhmar.apr.: 134 kWhapr.maj: 144 kWhmajjun.: 142 kWhjun.jul.: 139 kWhjul.aug.: 124 kWhaug.sep.: 103 kWhsep.okt.: 67 kWhokt.nov.: 32 kWhnov.dec.: 20 kWhdec.0 °Cjan.: 2,0 °Cfeb.: 1,8 °Cmar.: 3,6 °Capr.: 7,4 °Cmaj: 11,9 °Cjun.: 15,9 °Cjul.: 18,1 °Caug.: 17,6 °Csep.: 14,6 °Cokt.: 10,5 °Cnov.: 6,5 °Cdec.: 3,5 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Stevns?

Stevns har 23.842 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 88 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Stevns?

Stevns dækker 250,1 km² med en befolkningstæthed på 95 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Stevns?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Stevns gået fra 22.260 til 23.842 indbyggere, altså +7,1 %.

Hvor ligger Stevns?

Stevns ligger i Region Sjælland. Breddegrad 55,333, længdegrad 12,317.

Boligbygninger med fjernvarme: hvad er værdien for Stevns?

For Stevns er indikatoren «Boligbygninger med fjernvarme» 0,7 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 98 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 48,7 %.

Boliger i etageejendomme: hvad er værdien for Stevns?

For Stevns er indikatoren «Boliger i etageejendomme» 7,8 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 23,6 %.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Stevns?

I Stevns producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.072 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Stevns?

De nærmeste kommuner ved Stevns er Faxe (10 km), Køge (15 km), Solrød (24 km), Greve (28 km), Ishøj (32 km).