Odsherred: folketal og statistik
Odsherred har 31.988 indbyggere (2026) på 354,2 km², svarende til 90,3 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 73 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −2,5 % mellem 2016 og 2026.
- 31.988 indbyggere
- 354,2 km²
- 90 indb./km²
- 7 m
Odsherred i tal
Befolkningsudvikling i Odsherred
Odsherred havde 32.816 indbyggere i 2016 og 31.988 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 32.923 |
| 2022 | 32.881 |
| 2023 | 32.977 |
| 2024 | 32.605 |
| 2025 | 32.225 |
| 2026 | 31.988 |
Alle indikatorer for Odsherred
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 34,6 % | 24,4 % | 23,6 % | nr. 6 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 14,4 % | 18,4 % | 19,2 % | nr. 94 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 50,7 år | 45,0 år | 44,3 år | nr. 6 af 98 |
Bolig
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 16.391 | 406.422 | 2.872.738 | nr. 70 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 34,6 % | 29,9 % | 28,9 % | nr. 31 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 15,2 % | 17,6 % | 16,8 % | nr. 59 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 74,9 % | 70,0 % | 73,2 % | nr. 44 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 12,4 % | 26,5 % | 23,6 % | nr. 80 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 64,1 % | 56,0 % | 57,6 % | nr. 21 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,27 | 3,46 | 3,13 | nr. 87 af 98 |
Energi
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 26,9 % | 28,9 % | 48,7 % | nr. 78 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 13,0 % | 26,2 % | 13,4 % | nr. 51 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 12,5 % | 8,1 % | 6,2 % | nr. 6 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 22,1 % | 19,5 % | 13,6 % | nr. 11 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 16,3 % | 9,5 % | 4,9 % | nr. 5 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 8,3 % | 7,1 % | 6,2 % | nr. 31 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.288 | 55.187 | 414.663 | nr. 71 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 70,2 | 64,7 | 69,0 | nr. 46 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 250.261 kr. | 277.603 kr. | 272.448 kr. | nr. 86 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 73,8 % | 77,4 % | 78,0 % | nr. 91 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,6 % | 2,6 % | 2,5 % | nr. 41 af 98 |
Turisme
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 692,5 | 65,9 | 25,1 | nr. 2 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 580,1 | 508,9 | 533,2 | nr. 13 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 11,9 % | 15,2 % | 15,6 % | nr. 88 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Odsherred | Region Sjælland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 23,1 % | 30,5 % | 31,6 % | nr. 92 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 17 kommuner i Region Sjælland er Odsherred nr. 13 målt på folketal.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 692,5 i Odsherred, mod 65,9 i gennemsnit for Region Sjælland og 37,4 for hele landet.
Andel under 18 år: 14,4 % i Odsherred, mod 18,4 % i gennemsnit for Region Sjælland og 18,9 % for hele landet.
Største branche: Bygge og anlæg, som står for 16,5 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.035 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Sjælland for indikatoren «Andel på 65 år og derover».
- Nr. 1 i Region Sjælland for indikatoren «Gennemsnitsalder».
- «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel under 18 år»: lavere end i 96 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med elvarme»: højere end i 96 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 49.608 fodboldbaner.
- Nærmeste kommune er Halsnæs, 22,4 km væk.
Brancher: Odsherred
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Bygge og anlæg16,5 % ×1,9
- Finansiering og forsikring16,1 % ×0,8
- Landbrug, skovbrug og fiskeri8,9 % ×1,5
- Handel og reparation af motorkøretøjer8,6 % ×0,9
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser7,7 % ×0,7
- Ejendomshandel og udlejning7,3 % ×0,8
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester7,3 % ×1,4
- Sundhed og socialvæsen5,9 % ×1,1
Placering af Odsherred
Sol og temperaturer: Odsherred
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Odsherred?
Odsherred har 31.988 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 73 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Odsherred?
Odsherred dækker 354,2 km² med en befolkningstæthed på 90 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Odsherred?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Odsherred gået fra 32.816 til 31.988 indbyggere, altså −2,5 %.
Hvor ligger Odsherred?
Odsherred ligger i Region Sjælland. Breddegrad 55,931, længdegrad 11,662.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Odsherred?
For Odsherred er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 692,5 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.
Andel under 18 år: hvad er værdien for Odsherred?
For Odsherred er indikatoren «Andel under 18 år» 14,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 94 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 19,2 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Odsherred?
I Odsherred producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.035 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Odsherred?
De nærmeste kommuner ved Odsherred er Halsnæs (22 km), Holbæk (26 km), Frederikssund (27 km), Gribskov (37 km), Egedal (39 km).