Tårnby: folketal og statistik
Tårnby har 44.214 indbyggere (2026) på 66,1 km², svarende til 669 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 50 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +3,2 % mellem 2016 og 2026.
- 44.214 indbyggere
- 66,1 km²
- 669 indb./km²
- 4 m
Tårnby i tal
Befolkningsudvikling i Tårnby
Tårnby havde 42.860 indbyggere i 2016 og 44.214 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 42.670 |
| 2022 | 42.723 |
| 2023 | 43.042 |
| 2024 | 43.915 |
| 2025 | 44.034 |
| 2026 | 44.214 |
Alle indikatorer for Tårnby
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 19,4 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 81 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 21,9 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 10 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 41,9 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 78 af 98 |
Bolig
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 19.545 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 55 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 19,3 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 75 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 8,8 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 88 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 45,0 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 86 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 54,0 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 12 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 49,4 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 78 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,41 | 4,00 | 3,13 | nr. 84 af 98 |
Energi
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 7,6 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 96 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 70,2 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 2 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 3,0 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 76 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 12,6 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 59 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 5,8 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 43 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.368 | 143.903 | 414.663 | nr. 68 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 53,9 | 75,2 | 69,0 | nr. 93 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 299.878 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 20 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 80,4 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 18 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,3 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 66 af 98 |
Turisme
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 36,5 | 25,7 | 25,1 | nr. 41 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 368,0 | 419,6 | 533,2 | nr. 93 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 16,6 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 35 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Tårnby | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 32,9 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 43 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Tårnby nr. 15 målt på folketal.
Boligbygninger med naturgasfyr: 70,2 % i Tårnby, mod 24,0 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 15,9 % for hele landet.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 368,0 i Tårnby, mod 419,6 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 483,3 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,6 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.052 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Boligbygninger med naturgasfyr»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 9.258 fodboldbaner.
- 4,8 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Dragør, 6,2 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 6,4 km væk.
Brancher: Tårnby
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,6 % ×0,9
- Bygge og anlæg14,6 % ×1,7
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,2 % ×1,0
- Transport og lagring8,4 % ×3,0
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser8,1 % ×0,8
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester6,9 % ×1,4
- Ejendomshandel og udlejning5,8 % ×0,6
- Information og kommunikation5,6 % ×1,1
Placering af Tårnby
Sol og temperaturer: Tårnby
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Tårnby?
Tårnby har 44.214 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 50 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Tårnby?
Tårnby dækker 66,1 km² med en befolkningstæthed på 669 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Tårnby?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Tårnby gået fra 42.860 til 44.214 indbyggere, altså +3,2 %.
Hvor ligger Tårnby?
Tårnby ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,633, længdegrad 12,600.
Boligbygninger med naturgasfyr: hvad er værdien for Tårnby?
For Tårnby er indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr» 70,2 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 13,4 %.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Tårnby?
For Tårnby er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 368,0 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Tårnby?
I Tårnby producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.052 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Tårnby?
De nærmeste kommuner ved Tårnby er Dragør (6,2 km), København (6,4 km), Frederiksberg (6,5 km), Hvidovre (7,6 km), Rødovre (11 km).