Tønder: folketal og statistik
Tønder har 36.174 indbyggere (2026) på 1.283,9 km², svarende til 28,2 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 68 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −4,6 % mellem 2016 og 2026.
- 36.174 indbyggere
- 1.283,9 km²
- 28 indb./km²
- −1 m
Tønder i tal
Befolkningsudvikling i Tønder
Tønder havde 37.904 indbyggere i 2016 og 36.174 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 37.050 |
| 2022 | 36.849 |
| 2023 | 36.878 |
| 2024 | 36.651 |
| 2025 | 36.399 |
| 2026 | 36.174 |
Alle indikatorer for Tønder
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 28,3 % | 23,3 % | 23,6 % | nr. 18 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 18,1 % | 18,8 % | 19,2 % | nr. 66 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 46,7 år | 44,0 år | 44,3 år | nr. 21 af 98 |
Bolig
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 17.663 | 602.013 | 2.872.738 | nr. 67 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 37,3 % | 31,3 % | 28,9 % | nr. 20 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 7,2 % | 16,4 % | 16,8 % | nr. 93 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 83,1 % | 69,9 % | 73,2 % | nr. 21 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 14,4 % | 27,7 % | 23,6 % | nr. 76 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 59,3 % | 51,4 % | 57,6 % | nr. 41 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 2,66 | 3,60 | 3,13 | nr. 54 af 98 |
Energi
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 40,7 % | 62,1 % | 48,7 % | nr. 59 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 11,2 % | 11,3 % | 13,4 % | nr. 55 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 10,4 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 14 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 15,7 % | 11,2 % | 13,6 % | nr. 35 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 13,0 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 9 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 8,5 % | 5,6 % | 6,2 % | nr. 28 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.706 | 80.137 | 414.663 | nr. 58 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 73,8 | 64,7 | 69,0 | nr. 26 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 249.158 kr. | 269.119 kr. | 272.448 kr. | nr. 88 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 75,5 % | 76,6 % | 78,0 % | nr. 78 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,0 % | 2,8 % | 2,5 % | nr. 83 af 98 |
Turisme
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 60,7 | 29,2 | 25,1 | nr. 31 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 563,6 | 518,0 | 533,2 | nr. 24 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 11,8 % | 15,3 % | 15,6 % | nr. 89 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Tønder | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 22,8 % | 32,7 % | 31,6 % | nr. 93 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 22 kommuner i Region Syddanmark er Tønder nr. 15 målt på folketal.
Boliger opført i 2000 eller senere: 7,2 % i Tønder, mod 16,4 % i gennemsnit for Region Syddanmark og 18,3 % for hele landet.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): 22,8 % i Tønder, mod 32,7 % i gennemsnit for Region Syddanmark og 38,1 % for hele landet.
Største branche: Landbrug, skovbrug og fiskeri, som står for 23,9 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.002 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Boliger opført i 2000 eller senere»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med elvarme»: højere end i 92 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 179.818 fodboldbaner.
- 5,0 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Aabenraa (58.405 indbyggere), 35 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 4.008 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Tønder
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Landbrug, skovbrug og fiskeri23,9 % ×4,1
- Finansiering og forsikring13,2 % ×0,6
- Handel og reparation af motorkøretøjer11,0 % ×1,2
- Ejendomshandel og udlejning9,6 % ×1,0
- Bygge og anlæg8,4 % ×1,0
- Overnatning og servering4,6 % ×1,3
- Industri4,4 % ×1,2
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,2 % ×0,8
Placering af Tønder
Sol og temperaturer: Tønder
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Tønder?
Tønder har 36.174 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 68 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Tønder?
Tønder dækker 1.283,9 km² med en befolkningstæthed på 28 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Tønder?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Tønder gået fra 37.904 til 36.174 indbyggere, altså −4,6 %.
Hvor ligger Tønder?
Tønder ligger i Region Syddanmark. Breddegrad 54,933, længdegrad 8,900.
Boliger opført i 2000 eller senere: hvad er værdien for Tønder?
For Tønder er indikatoren «Boliger opført i 2000 eller senere» 7,2 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 16,8 %.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): hvad er værdien for Tønder?
For Tønder er indikatoren «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)» 22,8 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 31,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Tønder?
I Tønder producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.002 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Tønder?
De nærmeste kommuner ved Tønder er Aabenraa (35 km), Haderslev (52 km), Sønderborg (56 km), Fanø (62 km), Vejen (63 km).