Morsø: folketal og statistik
Morsø har 19.344 indbyggere (2026) på 366,3 km², svarende til 52,8 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 90 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −6,2 % mellem 2016 og 2026.
- 19.344 indbyggere
- 366,3 km²
- 53 indb./km²
- 32 m
Morsø i tal
Befolkningsudvikling i Morsø
Morsø havde 20.629 indbyggere i 2016 og 19.344 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 20.066 |
| 2022 | 20.068 |
| 2023 | 19.927 |
| 2024 | 19.734 |
| 2025 | 19.520 |
| 2026 | 19.344 |
Alle indikatorer for Morsø
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 28,9 % | 23,6 % | 23,6 % | nr. 17 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 17,7 % | 18,3 % | 19,2 % | nr. 73 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 47,1 år | 43,9 år | 44,3 år | nr. 17 af 98 |
Bolig
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 9.751 | 294.876 | 2.872.738 | nr. 90 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 44,6 % | 30,8 % | 28,9 % | nr. 10 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 9,8 % | 18,7 % | 16,8 % | nr. 87 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 82,6 % | 68,3 % | 73,2 % | nr. 24 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 15,6 % | 29,3 % | 23,6 % | nr. 71 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 62,2 % | 52,7 % | 57,6 % | nr. 28 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 0,77 | 3,06 | 3,13 | nr. 93 af 98 |
Energi
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 24,7 % | 67,3 % | 48,7 % | nr. 80 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 24,5 % | 5,1 % | 13,4 % | nr. 34 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 13,5 % | 7,0 % | 6,2 % | nr. 5 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 15,7 % | 9,8 % | 13,6 % | nr. 35 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 7,0 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 31 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 14,1 % | 7,3 % | 6,2 % | nr. 2 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 1.457 | 40.250 | 414.663 | nr. 89 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 73,8 | 67,8 | 69,0 | nr. 26 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 246.623 kr. | 261.912 kr. | 272.448 kr. | nr. 92 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 76,5 % | 76,9 % | 78,0 % | nr. 69 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,2 % | 2,9 % | 2,5 % | nr. 73 af 98 |
Turisme
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 25,3 | 61,6 | 25,1 | nr. 49 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 885,0 | 524,8 | 533,2 | nr. 3 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 15,7 % | 15,1 % | 15,6 % | nr. 47 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Morsø | Region Nordjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 21,2 % | 32,0 % | 31,6 % | nr. 97 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 11 kommuner i Region Nordjylland er Morsø nr. 10 målt på folketal.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): 14,1 % i Morsø, mod 7,3 % i gennemsnit for Region Nordjylland og 4,4 % for hele landet.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): 21,2 % i Morsø, mod 32,0 % i gennemsnit for Region Nordjylland og 38,1 % for hele landet.
Største branche: Landbrug, skovbrug og fiskeri, som står for 17,1 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 989 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Nordjylland for indikatoren «Boliger opført før 1950».
- Nr. 1 i Region Nordjylland for indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr».
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 98 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 51.303 fodboldbaner.
- 2,7 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
Brancher: Morsø
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Landbrug, skovbrug og fiskeri17,1 % ×2,9
- Finansiering og forsikring16,5 % ×0,8
- Bygge og anlæg10,6 % ×1,2
- Handel og reparation af motorkøretøjer8,9 % ×0,9
- Ejendomshandel og udlejning8,2 % ×0,9
- Industri7,4 % ×2,0
- Andre serviceydelser5,7 % ×1,2
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser4,0 % ×0,4
Placering af Morsø
Sol og temperaturer: Morsø
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Morsø?
Morsø har 19.344 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 90 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Morsø?
Morsø dækker 366,3 km² med en befolkningstæthed på 53 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Morsø?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Morsø gået fra 20.629 til 19.344 indbyggere, altså −6,2 %.
Hvor ligger Morsø?
Morsø ligger i Region Nordjylland. Breddegrad 56,783, længdegrad 8,750.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): hvad er værdien for Morsø?
For Morsø er indikatoren «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)» 14,1 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 6,2 %.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): hvad er værdien for Morsø?
For Morsø er indikatoren «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)» 21,2 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 97 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 31,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Morsø?
I Morsø producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 989 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Morsø?
De nærmeste kommuner ved Morsø er Thisted (21 km), Skive (30 km), Struer (32 km), Lemvig (39 km), Holstebro (47 km).