Rødovre: folketal og statistik
Rødovre har 45.138 indbyggere (2026) på 12,2 km², svarende til 3.700 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 47 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +18,8 % mellem 2016 og 2026.
- 45.138 indbyggere
- 12,2 km²
- 3.700 indb./km²
- 21 m
Rødovre i tal
Befolkningsudvikling i Rødovre
Rødovre havde 38.002 indbyggere i 2016 og 45.138 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 41.113 |
| 2022 | 41.382 |
| 2023 | 42.563 |
| 2024 | 44.328 |
| 2025 | 44.734 |
| 2026 | 45.138 |
Alle indikatorer for Rødovre
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 18,0 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 89 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 21,0 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 20 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 40,8 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 84 af 98 |
Bolig
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 20.581 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 48 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 18,4 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 81 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 15,6 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 55 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 38,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 92 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 61,6 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 6 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 36,8 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 90 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 4,56 | 4,00 | 3,13 | nr. 30 af 98 |
Energi
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 21,0 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 82 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 61,1 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 6 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 3,0 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 76 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 9,9 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 78 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 3,7 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 64 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,2 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 93 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.512 | 143.903 | 414.663 | nr. 64 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 56,7 | 75,2 | 69,0 | nr. 89 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 282.144 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 35 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,9 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 36 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 3,2 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 12 af 98 |
Turisme
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 3,8 | 25,7 | 25,1 | nr. 77 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 346,6 | 419,6 | 533,2 | nr. 96 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 14,9 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 57 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Rødovre | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 40,0 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 21 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Rødovre nr. 14 målt på folketal.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 346,6 i Rødovre, mod 419,6 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 483,3 for hele landet.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): 0,2 % i Rødovre, mod 0,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 4,4 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,0 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.042 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 98 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: lavere end i 96 % af kommunerne.
- «Boliger i etageejendomme»: højere end i 95 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 1.709 fodboldbaner.
- 26,4 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Glostrup, 3,8 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Frederiksberg (106.150 indbyggere), 4,9 km væk.
Brancher: Rødovre
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,0 % ×0,9
- Bygge og anlæg16,7 % ×1,9
- Handel og reparation af motorkøretøjer10,9 % ×1,1
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser8,8 % ×0,9
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester7,8 % ×1,5
- Ejendomshandel og udlejning7,0 % ×0,8
- Transport og lagring5,7 % ×2,0
- Sundhed og socialvæsen5,4 % ×1,0
Placering af Rødovre
Sol og temperaturer: Rødovre
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Rødovre?
Rødovre har 45.138 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 47 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Rødovre?
Rødovre dækker 12,2 km² med en befolkningstæthed på 3.700 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Rødovre?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Rødovre gået fra 38.002 til 45.138 indbyggere, altså +18,8 %.
Hvor ligger Rødovre?
Rødovre ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,681, længdegrad 12,455.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Rødovre?
For Rødovre er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 346,6 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 96 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): hvad er værdien for Rødovre?
For Rødovre er indikatoren «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)» 0,2 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 6,2 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Rødovre?
I Rødovre producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.042 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Rødovre?
De nærmeste kommuner ved Rødovre er Glostrup (3,8 km), Brøndby (3,8 km), Hvidovre (3,9 km), Frederiksberg (4,9 km), Herlev (5,1 km).