Kommune · Region Hovedstaden

Herlev: folketal og statistik

Herlev har 32.030 indbyggere (2026) på 12,1 km², svarende til 2.647 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 72 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +12,7 % mellem 2016 og 2026.

  • 32.030 indbyggere
  • 12,1 km²
  • 2.647 indb./km²
  • 23 m
Oversigtskort: Herlev

Herlev i tal

Folketal
32.030
nr. 72 af 98 +12,7 %
Befolkningstæthed
2.647indb./km²
nr. 6 af 98
Areal
12,1km²
nr. 96 af 98
Højde over havet
23m
nr. 39 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere
15,33
nr. 1 af 98
Elbiler (andel af personbiler)
34,3%
nr. 3 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr
64,3%
nr. 5 af 98
Gennemsnitsalder
40,7år
nr. 89 af 98

Befolkningsudvikling i Herlev

27.86229.43331.00332.5742016: 28.4232017: 28.4062018: 28.5722019: 28.7862020: 28.9532021: 28.9132022: 28.8672023: 29.2152024: 29.8762025: 30.7842026: 32.030201620182020202220242026

Herlev havde 28.423 indbyggere i 2016 og 32.030 i 2026.

ÅrFolketal
202128.913
202228.867
202329.215
202429.876
202530.784
202632.030

Alle indikatorer for Herlev

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)18,4 %17,7 %23,6 %nr. 85 af 98
Andel under 18 år (2026)21,1 %18,9 %19,2 %nr. 17 af 98
Gennemsnitsalder (2026)40,7 år40,8 år44,3 årnr. 89 af 98

Bolig

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)14.729914.9352.872.738nr. 74 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)8,0 %38,1 %28,9 %nr. 89 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)17,4 %16,0 %16,8 %nr. 46 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)48,2 %34,8 %73,2 %nr. 83 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)48,0 %61,7 %23,6 %nr. 16 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)29,7 %38,4 %57,6 %nr. 95 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)15,334,003,13nr. 1 af 98

Energi

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)17,3 %58,8 %48,7 %nr. 87 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)64,3 %24,0 %13,4 %nr. 5 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)3,0 %2,4 %6,2 %nr. 76 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)11,6 %7,9 %13,6 %nr. 67 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)2,9 %4,0 %4,9 %nr. 74 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)0,3 %0,9 %6,2 %nr. 89 af 98

Økonomi

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)2.199143.903414.663nr. 73 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)73,675,269,0nr. 29 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)291.266 kr.322.023 kr.272.448 kr.nr. 27 af 98

Beskæftigelse

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)78,4 %78,2 %78,0 %nr. 41 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)3,0 %3,0 %2,5 %nr. 21 af 98

Turisme

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)8,725,725,1nr. 63 af 98

Mobilitet

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)574,2419,6533,2nr. 16 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)34,3 %22,9 %15,6 %nr. 3 af 98

Uddannelse

IndikatorHerlevRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)40,0 %47,9 %31,6 %nr. 21 af 98

Det vigtigste

Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Herlev nr. 21 målt på folketal.

Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 15,33 i Herlev, mod 4,00 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 3,77 for hele landet.

Elbiler (andel af personbiler): 34,3 % i Herlev, mod 22,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 18,3 % for hele landet.

Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 16,9 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.031 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Herlev

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Herlev

Sol og temperaturer: Herlev

Solenergiproduktion pr. år
1.031kWh
for 1 kWp med 42° hældning
Varmeste måned
18,1°C
juli
Koldeste måned
1,4°C
februar
Mest produktive måned
138kWh
maj

jan.: 28 kWhjan.feb.: 48 kWhfeb.mar.: 94 kWhmar.apr.: 128 kWhapr.maj: 138 kWhmajjun.: 134 kWhjun.jul.: 131 kWhjul.aug.: 118 kWhaug.sep.: 97 kWhsep.okt.: 65 kWhokt.nov.: 31 kWhnov.dec.: 19 kWhdec.0 °Cjan.: 1,6 °Cfeb.: 1,4 °Cmar.: 3,3 °Capr.: 7,5 °Cmaj: 12,2 °Cjun.: 16,1 °Cjul.: 18,1 °Caug.: 17,4 °Csep.: 14,4 °Cokt.: 10,3 °Cnov.: 6,1 °Cdec.: 3,0 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Herlev?

Herlev har 32.030 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 72 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Herlev?

Herlev dækker 12,1 km² med en befolkningstæthed på 2.647 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Herlev?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Herlev gået fra 28.423 til 32.030 indbyggere, altså +12,7 %.

Hvor ligger Herlev?

Herlev ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,726, længdegrad 12,434.

Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Herlev?

For Herlev er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 15,33 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.

Elbiler (andel af personbiler): hvad er værdien for Herlev?

For Herlev er indikatoren «Elbiler (andel af personbiler)» 34,3 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 3 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 15,6 %.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Herlev?

I Herlev producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.031 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Herlev?

De nærmeste kommuner ved Herlev er Gladsaxe (3,2 km), Ballerup (4,3 km), Rødovre (5,1 km), Glostrup (6,9 km), Lyngby-Taarbæk (7,6 km).