Furesø: folketal og statistik
Furesø har 42.874 indbyggere (2026) på 56,8 km², svarende til 755 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 53 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +6,8 % mellem 2016 og 2026.
- 42.874 indbyggere
- 56,8 km²
- 755 indb./km²
- 47 m
Furesø i tal
Befolkningsudvikling i Furesø
Furesø havde 40.156 indbyggere i 2016 og 42.874 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 41.001 |
| 2022 | 41.402 |
| 2023 | 42.077 |
| 2024 | 42.533 |
| 2025 | 42.540 |
| 2026 | 42.874 |
Alle indikatorer for Furesø
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 22,4 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 60 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 23,4 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 3 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 43,2 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 62 af 98 |
Bolig
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 18.149 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 63 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 6,4 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 93 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 19,7 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 31 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 67,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 63 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 32,1 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 34 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 60,8 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 33 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 2,70 | 4,00 | 3,13 | nr. 53 af 98 |
Energi
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 34,5 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 63 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 42,5 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 16 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 2,2 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 87 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 16,0 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 33 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,0 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 60 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,3 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 89 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.862 | 143.903 | 414.663 | nr. 55 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 67,3 | 75,2 | 69,0 | nr. 57 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 371.605 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 6 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 82,2 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 7 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,4 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 57 af 98 |
Turisme
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 2,5 | 25,7 | 25,1 | nr. 87 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 428,3 | 419,6 | 533,2 | nr. 84 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 19,7 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 14 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Furesø | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 52,4 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 6 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Furesø nr. 16 målt på folketal.
Andel under 18 år: 23,4 % i Furesø, mod 18,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 18,9 % for hele landet.
Boliger opført før 1950: 6,4 % i Furesø, mod 38,1 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 32,2 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 27,1 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.008 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Andel under 18 år»: højere end i 98 % af kommunerne.
- «Boliger opført før 1950»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person»: højere end i 95 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 7.955 fodboldbaner.
- 5,4 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Ballerup, 6,9 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Gladsaxe (71.185 indbyggere), 9,7 km væk.
Brancher: Furesø
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring27,1 % ×1,3
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser16,1 % ×1,6
- Handel og reparation af motorkøretøjer8,9 % ×0,9
- Information og kommunikation8,3 % ×1,7
- Sundhed og socialvæsen6,8 % ×1,2
- Bygge og anlæg6,4 % ×0,7
- Ejendomshandel og udlejning6,2 % ×0,7
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,9 % ×1,0
Placering af Furesø
Sol og temperaturer: Furesø
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Furesø?
Furesø har 42.874 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 53 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Furesø?
Furesø dækker 56,8 km² med en befolkningstæthed på 755 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Furesø?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Furesø gået fra 40.156 til 42.874 indbyggere, altså +6,8 %.
Hvor ligger Furesø?
Furesø ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,796, længdegrad 12,374.
Andel under 18 år: hvad er værdien for Furesø?
For Furesø er indikatoren «Andel under 18 år» 23,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 3 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 19,2 %.
Boliger opført før 1950: hvad er værdien for Furesø?
For Furesø er indikatoren «Boliger opført før 1950» 6,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 28,9 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Furesø?
I Furesø producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.008 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Furesø?
De nærmeste kommuner ved Furesø er Ballerup (6,9 km), Allerød (7,9 km), Lyngby-Taarbæk (8,0 km), Rudersdal (8,0 km), Herlev (8,6 km).