Kommune · Region Hovedstaden

Vallensbæk: folketal og statistik

Vallensbæk har 18.689 indbyggere (2026) på 9,5 km², svarende til 1.967 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 91 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +21,2 % mellem 2016 og 2026.

  • 18.689 indbyggere
  • 9,5 km²
  • 1.967 indb./km²
  • 3 m
Oversigtskort: Vallensbæk

Vallensbæk i tal

Folketal
18.689
nr. 91 af 98 +21,2 %
Befolkningstæthed
1.967indb./km²
nr. 8 af 98
Areal
9,5km²
nr. 97 af 98
Højde over havet
3m
nr. 85 af 98
Boliger opført før 1950
1,8%
nr. 98 af 98
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere
0,6
nr. 98 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere
47,2
nr. 98 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)
0,1%
nr. 95 af 98

Befolkningsudvikling i Vallensbæk

14.92816.34617.76219.1802016: 15.4192017: 15.7052018: 16.2802019: 16.6542020: 16.6332021: 16.5152022: 16.4882023: 17.0312024: 17.8002025: 18.3222026: 18.689201620182020202220242026

Vallensbæk havde 15.419 indbyggere i 2016 og 18.689 i 2026.

ÅrFolketal
202116.515
202216.488
202317.031
202417.800
202518.322
202618.689

Alle indikatorer for Vallensbæk

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)17,5 %17,7 %23,6 %nr. 92 af 98
Andel under 18 år (2026)23,0 %18,9 %19,2 %nr. 6 af 98
Gennemsnitsalder (2026)39,7 år40,8 år44,3 årnr. 94 af 98

Bolig

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)7.324914.9352.872.738nr. 92 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)1,8 %38,1 %28,9 %nr. 98 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)30,8 %16,0 %16,8 %nr. 1 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)51,2 %34,8 %73,2 %nr. 80 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)46,9 %61,7 %23,6 %nr. 17 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)61,2 %38,4 %57,6 %nr. 30 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)1,584,003,13nr. 78 af 98

Energi

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)43,4 %58,8 %48,7 %nr. 56 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)41,8 %24,0 %13,4 %nr. 17 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)1,2 %2,4 %6,2 %nr. 94 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)6,2 %7,9 %13,6 %nr. 89 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)6,6 %4,0 %4,9 %nr. 37 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)0,1 %0,9 %6,2 %nr. 95 af 98

Økonomi

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)840143.903414.663nr. 93 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)47,275,269,0nr. 98 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)298.557 kr.322.023 kr.272.448 kr.nr. 21 af 98

Beskæftigelse

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)81,4 %78,2 %78,0 %nr. 12 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)3,2 %3,0 %2,5 %nr. 12 af 98

Turisme

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)0,625,725,1nr. 98 af 98

Mobilitet

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)379,5419,6533,2nr. 90 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)17,7 %22,9 %15,6 %nr. 28 af 98

Uddannelse

IndikatorVallensbækRegion HovedstadenLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)42,1 %47,9 %31,6 %nr. 18 af 98

Det vigtigste

Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Vallensbæk nr. 28 målt på folketal.

Boliger opført før 1950: 1,8 % i Vallensbæk, mod 38,1 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 32,2 % for hele landet.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 0,6 i Vallensbæk, mod 25,7 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 37,4 for hele landet.

Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 20,0 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.031 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Vallensbæk

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Vallensbæk

Sol og temperaturer: Vallensbæk

Solenergiproduktion pr. år
1.031kWh
for 1 kWp med 42° hældning
Varmeste måned
17,9°C
juli
Koldeste måned
1,4°C
februar
Mest produktive måned
139kWh
maj

jan.: 28 kWhjan.feb.: 47 kWhfeb.mar.: 92 kWhmar.apr.: 128 kWhapr.maj: 139 kWhmajjun.: 135 kWhjun.jul.: 132 kWhjul.aug.: 118 kWhaug.sep.: 98 kWhsep.okt.: 64 kWhokt.nov.: 30 kWhnov.dec.: 19 kWhdec.0 °Cjan.: 1,5 °Cfeb.: 1,4 °Cmar.: 3,4 °Capr.: 7,6 °Cmaj: 12,1 °Cjun.: 15,8 °Cjul.: 17,9 °Caug.: 17,1 °Csep.: 14,0 °Cokt.: 9,8 °Cnov.: 5,8 °Cdec.: 3,0 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Vallensbæk?

Vallensbæk har 18.689 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 91 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Vallensbæk?

Vallensbæk dækker 9,5 km² med en befolkningstæthed på 1.967 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Vallensbæk?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Vallensbæk gået fra 15.419 til 18.689 indbyggere, altså +21,2 %.

Hvor ligger Vallensbæk?

Vallensbæk ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,633, længdegrad 12,367.

Boliger opført før 1950: hvad er værdien for Vallensbæk?

For Vallensbæk er indikatoren «Boliger opført før 1950» 1,8 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 98 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 28,9 %.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Vallensbæk?

For Vallensbæk er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 0,6 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 98 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Vallensbæk?

I Vallensbæk producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.031 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Vallensbæk?

De nærmeste kommuner ved Vallensbæk er Albertslund (2,1 km), Ishøj (3,6 km), Brøndby (3,9 km), Glostrup (4,3 km), Høje-Taastrup (6,3 km).