Høje-Taastrup: folketal og statistik
Høje-Taastrup har 60.458 indbyggere (2026) på 78,2 km², svarende til 773 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 25 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +21,0 % mellem 2016 og 2026.
- 60.458 indbyggere
- 78,2 km²
- 773 indb./km²
- 28 m
Høje-Taastrup i tal
Befolkningsudvikling i Høje-Taastrup
Høje-Taastrup havde 49.960 indbyggere i 2016 og 60.458 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 51.729 |
| 2022 | 53.053 |
| 2023 | 55.258 |
| 2024 | 57.540 |
| 2025 | 59.059 |
| 2026 | 60.458 |
Alle indikatorer for Høje-Taastrup
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 16,2 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 95 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,6 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 27 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 39,6 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 95 af 98 |
Bolig
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 25.689 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 34 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 8,5 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 88 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 26,0 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 8 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 46,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 85 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 53,1 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 13 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 48,0 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 81 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 5,52 | 4,00 | 3,13 | nr. 17 af 98 |
Energi
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 73,7 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 11 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 10,0 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 57 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 2,9 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 79 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 6,6 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 88 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 5,5 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 45 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 1,0 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 73 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.421 | 143.903 | 414.663 | nr. 41 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 59,5 | 75,2 | 69,0 | nr. 82 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 269.751 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 53 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,0 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 48 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 3,8 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 5 af 98 |
Turisme
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 9,7 | 25,7 | 25,1 | nr. 61 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 923,6 | 419,6 | 533,2 | nr. 2 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 38,8 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 2 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 36,5 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 32 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Høje-Taastrup nr. 6 målt på folketal.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 923,6 i Høje-Taastrup, mod 419,6 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 483,3 for hele landet.
Andel på 65 år og derover: 16,2 % i Høje-Taastrup, mod 17,7 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 21,1 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 16,8 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.027 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel på 65 år og derover»: lavere end i 97 % af kommunerne.
- «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)»: højere end i 95 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 10.952 fodboldbaner.
- 5,5 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Ishøj, 4,5 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Roskilde (92.697 indbyggere), 11 km væk.
Brancher: Høje-Taastrup
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring16,8 % ×0,8
- Handel og reparation af motorkøretøjer12,4 % ×1,3
- Bygge og anlæg11,7 % ×1,3
- Transport og lagring9,2 % ×3,3
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester8,2 % ×1,6
- Ejendomshandel og udlejning7,8 % ×0,8
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser7,5 % ×0,7
- Sundhed og socialvæsen5,2 % ×0,9
Placering af Høje-Taastrup
Sol og temperaturer: Høje-Taastrup
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Høje-Taastrup?
Høje-Taastrup har 60.458 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 25 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Høje-Taastrup?
Høje-Taastrup dækker 78,2 km² med en befolkningstæthed på 773 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Høje-Taastrup?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Høje-Taastrup gået fra 49.960 til 60.458 indbyggere, altså +21,0 %.
Hvor ligger Høje-Taastrup?
Høje-Taastrup ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,648, længdegrad 12,270.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Høje-Taastrup?
For Høje-Taastrup er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 923,6 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Andel på 65 år og derover: hvad er værdien for Høje-Taastrup?
For Høje-Taastrup er indikatoren «Andel på 65 år og derover» 16,2 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 95 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 23,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Høje-Taastrup?
I Høje-Taastrup producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.027 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Høje-Taastrup?
De nærmeste kommuner ved Høje-Taastrup er Ishøj (4,5 km), Albertslund (5,0 km), Vallensbæk (6,3 km), Greve (7,3 km), Glostrup (8,4 km).