Gladsaxe: folketal og statistik
Gladsaxe har 71.185 indbyggere (2026) på 24,9 km², svarende til 2.859 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 20 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +4,8 % mellem 2016 og 2026.
- 71.185 indbyggere
- 24,9 km²
- 2.859 indb./km²
- 37 m
Gladsaxe i tal
Befolkningsudvikling i Gladsaxe
Gladsaxe havde 67.914 indbyggere i 2016 og 71.185 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 69.200 |
| 2022 | 69.259 |
| 2023 | 70.001 |
| 2024 | 70.600 |
| 2025 | 70.958 |
| 2026 | 71.185 |
Alle indikatorer for Gladsaxe
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 17,4 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 93 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 21,5 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 14 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 40,4 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 91 af 98 |
Bolig
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 32.673 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 20 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 25,4 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 63 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 11,9 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 80 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 40,5 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 88 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 55,3 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 10 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 38,8 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 86 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,56 | 4,00 | 3,13 | nr. 79 af 98 |
Energi
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 35,9 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 62 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 49,2 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 13 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 2,8 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 80 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 9,0 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 82 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 2,4 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 81 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 4.215 | 143.903 | 414.663 | nr. 25 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 59,7 | 75,2 | 69,0 | nr. 81 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 310.421 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 15 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,6 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 39 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,6 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 41 af 98 |
Turisme
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 3,8 | 25,7 | 25,1 | nr. 77 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 467,4 | 419,6 | 533,2 | nr. 75 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 18,3 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 26 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Gladsaxe | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 47,4 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 10 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Gladsaxe nr. 4 målt på folketal.
Andel på 65 år og derover: 17,4 % i Gladsaxe, mod 17,7 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 21,1 % for hele landet.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): 47,4 % i Gladsaxe, mod 47,9 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 38,1 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,8 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.036 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Andel på 65 år og derover»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: højere end i 91 % af kommunerne.
- «Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse)»: lavere end i 90 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 3.487 fodboldbaner.
- 20,4 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Herlev, 3,2 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 7,0 km væk.
Brancher: Gladsaxe
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,8 % ×0,9
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser12,7 % ×1,2
- Bygge og anlæg11,1 % ×1,3
- Handel og reparation af motorkøretøjer10,3 % ×1,1
- Information og kommunikation7,9 % ×1,6
- Sundhed og socialvæsen6,7 % ×1,2
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,9 % ×1,2
- Ejendomshandel og udlejning5,2 % ×0,6
Placering af Gladsaxe
Sol og temperaturer: Gladsaxe
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Gladsaxe?
Gladsaxe har 71.185 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 20 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Gladsaxe?
Gladsaxe dækker 24,9 km² med en befolkningstæthed på 2.859 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Gladsaxe?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Gladsaxe gået fra 67.914 til 71.185 indbyggere, altså +4,8 %.
Hvor ligger Gladsaxe?
Gladsaxe ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,733, længdegrad 12,483.
Andel på 65 år og derover: hvad er værdien for Gladsaxe?
For Gladsaxe er indikatoren «Andel på 65 år og derover» 17,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 93 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 23,6 %.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): hvad er værdien for Gladsaxe?
For Gladsaxe er indikatoren «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)» 47,4 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 10 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 31,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Gladsaxe?
I Gladsaxe producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.036 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Gladsaxe?
De nærmeste kommuner ved Gladsaxe er Herlev (3,2 km), Gentofte (4,7 km), Lyngby-Taarbæk (5,7 km), Rødovre (6,0 km), Frederiksberg (6,9 km).