Vejen: folketal og statistik
Vejen har 42.641 indbyggere (2026) på 813,7 km², svarende til 52,4 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 54 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −0,5 % mellem 2016 og 2026.
- 42.641 indbyggere
- 813,7 km²
- 52 indb./km²
- 37 m
Vejen i tal
Befolkningsudvikling i Vejen
Vejen havde 42.869 indbyggere i 2016 og 42.641 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 42.790 |
| 2022 | 42.596 |
| 2023 | 42.924 |
| 2024 | 42.800 |
| 2025 | 42.702 |
| 2026 | 42.641 |
Alle indikatorer for Vejen
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 22,8 % | 23,3 % | 23,6 % | nr. 56 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 19,9 % | 18,8 % | 19,2 % | nr. 37 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 43,9 år | 44,0 år | 44,3 år | nr. 55 af 98 |
Bolig
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 19.599 | 602.013 | 2.872.738 | nr. 54 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 32,7 % | 31,3 % | 28,9 % | nr. 36 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 16,7 % | 16,4 % | 16,8 % | nr. 50 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 88,1 % | 69,9 % | 73,2 % | nr. 6 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 11,5 % | 27,7 % | 23,6 % | nr. 84 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 59,7 % | 51,4 % | 57,6 % | nr. 38 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 6,88 | 3,60 | 3,13 | nr. 8 af 98 |
Energi
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 41,8 % | 62,1 % | 48,7 % | nr. 57 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 18,1 % | 11,3 % | 13,4 % | nr. 42 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 9,0 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 30 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 15,4 % | 11,2 % | 13,6 % | nr. 38 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,7 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 52 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 10,0 % | 5,6 % | 6,2 % | nr. 14 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.044 | 80.137 | 414.663 | nr. 48 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 71,1 | 64,7 | 69,0 | nr. 41 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 361.047 kr. | 269.119 kr. | 272.448 kr. | nr. 8 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 80,5 % | 76,6 % | 78,0 % | nr. 17 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 1,9 % | 2,8 % | 2,5 % | nr. 88 af 98 |
Turisme
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 3,7 | 29,2 | 25,1 | nr. 80 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 572,7 | 518,0 | 533,2 | nr. 17 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 13,7 % | 15,3 % | 15,6 % | nr. 73 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Vejen | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 24,9 % | 32,7 % | 31,6 % | nr. 86 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 22 kommuner i Region Syddanmark er Vejen nr. 12 målt på folketal.
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse): 88,1 % i Vejen, mod 69,9 % i gennemsnit for Region Syddanmark og 57,0 % for hele landet.
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person: 361.047 kr. i Vejen, mod 269.119 kr. i gennemsnit for Region Syddanmark og 288.135 kr. for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 18,3 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 40° hældning producerer cirka 972 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Syddanmark for indikatoren «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person».
- «Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse)»: højere end i 95 % af kommunerne.
- «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person»: højere end i 93 % af kommunerne.
- «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)»: lavere end i 93 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 113.964 fodboldbaner.
- 2,7 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Kolding (96.214 indbyggere), 20 km væk.
Brancher: Vejen
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring18,3 % ×0,9
- Landbrug, skovbrug og fiskeri16,3 % ×2,8
- Handel og reparation af motorkøretøjer11,0 % ×1,2
- Bygge og anlæg10,4 % ×1,2
- Ejendomshandel og udlejning9,5 % ×1,0
- Industri5,7 % ×1,6
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser5,1 % ×0,5
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,8 % ×0,9
Placering af Vejen
Sol og temperaturer: Vejen
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Vejen?
Vejen har 42.641 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 54 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Vejen?
Vejen dækker 813,7 km² med en befolkningstæthed på 52 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Vejen?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Vejen gået fra 42.869 til 42.641 indbyggere, altså −0,5 %.
Hvor ligger Vejen?
Vejen ligger i Region Syddanmark. Breddegrad 55,483, længdegrad 9,150.
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse): hvad er værdien for Vejen?
For Vejen er indikatoren «Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse)» 88,1 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 6 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 73,2 %.
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person: hvad er værdien for Vejen?
For Vejen er indikatoren «Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person» 361.047 kr. (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 8 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 272.448 kr..
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Vejen?
I Vejen producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 40° hældning, cirka 972 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Vejen?
De nærmeste kommuner ved Vejen er Kolding (20 km), Billund (30 km), Haderslev (34 km), Vejle (34 km), Middelfart (38 km).