Ballerup: folketal og statistik
Ballerup har 53.950 indbyggere (2026) på 33,9 km², svarende til 1.591 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 38 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +11,9 % mellem 2016 og 2026.
- 53.950 indbyggere
- 33,9 km²
- 1.591 indb./km²
- 34 m
Ballerup i tal
Befolkningsudvikling i Ballerup
Ballerup havde 48.224 indbyggere i 2016 og 53.950 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 49.310 |
| 2022 | 49.274 |
| 2023 | 50.039 |
| 2024 | 51.237 |
| 2025 | 52.939 |
| 2026 | 53.950 |
Alle indikatorer for Ballerup
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 19,5 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 80 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,7 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 24 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 41,8 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 80 af 98 |
Bolig
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 25.676 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 35 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 4,3 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 95 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 18,0 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 37 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 39,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 90 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 55,8 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 9 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 31,5 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 93 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 3,95 | 4,00 | 3,13 | nr. 38 af 98 |
Energi
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 17,3 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 87 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 65,4 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 3 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 1,9 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 89 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 11,3 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 70 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 2,9 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 74 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.902 | 143.903 | 414.663 | nr. 53 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 56,6 | 75,2 | 69,0 | nr. 90 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 285.035 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 32 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 77,4 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 59 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,8 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 30 af 98 |
Turisme
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 63,0 | 25,7 | 25,1 | nr. 29 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 389,0 | 419,6 | 533,2 | nr. 89 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 15,8 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 46 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Ballerup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 39,0 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 23 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Ballerup nr. 11 målt på folketal.
Boligbygninger med naturgasfyr: 65,4 % i Ballerup, mod 24,0 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 15,9 % for hele landet.
Boliger opført før 1950: 4,3 % i Ballerup, mod 38,1 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 32,2 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,2 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.026 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Boligbygninger med naturgasfyr»: højere end i 98 % af kommunerne.
- «Boliger opført før 1950»: lavere end i 97 % af kommunerne.
- «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 92 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 4.748 fodboldbaner.
- 11,3 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Herlev, 4,3 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Frederiksberg (106.150 indbyggere), 12 km væk.
Brancher: Ballerup
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,2 % ×0,9
- Handel og reparation af motorkøretøjer13,2 % ×1,4
- Bygge og anlæg11,9 % ×1,4
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser9,8 % ×0,9
- Information og kommunikation9,1 % ×1,9
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester7,0 % ×1,4
- Ejendomshandel og udlejning5,8 % ×0,6
- Sundhed og socialvæsen5,5 % ×1,0
Placering af Ballerup
Sol og temperaturer: Ballerup
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Ballerup?
Ballerup har 53.950 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 38 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Ballerup?
Ballerup dækker 33,9 km² med en befolkningstæthed på 1.591 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Ballerup?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Ballerup gået fra 48.224 til 53.950 indbyggere, altså +11,9 %.
Hvor ligger Ballerup?
Ballerup ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,733, længdegrad 12,367.
Boligbygninger med naturgasfyr: hvad er værdien for Ballerup?
For Ballerup er indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr» 65,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 3 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 13,4 %.
Boliger opført før 1950: hvad er værdien for Ballerup?
For Ballerup er indikatoren «Boliger opført før 1950» 4,3 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 95 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 28,9 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Ballerup?
I Ballerup producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.026 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Ballerup?
De nærmeste kommuner ved Ballerup er Herlev (4,3 km), Furesø (6,9 km), Gladsaxe (7,3 km), Glostrup (7,7 km), Rødovre (8,0 km).