Skive: folketal og statistik
Skive har 44.104 indbyggere (2026) på 683,6 km², svarende til 64,5 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 51 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −5,4 % mellem 2016 og 2026.
- 44.104 indbyggere
- 683,6 km²
- 64 indb./km²
- 3 m
Skive i tal
Befolkningsudvikling i Skive
Skive havde 46.639 indbyggere i 2016 og 44.104 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 45.425 |
| 2022 | 45.078 |
| 2023 | 45.069 |
| 2024 | 44.739 |
| 2025 | 44.328 |
| 2026 | 44.104 |
Alle indikatorer for Skive
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 27,3 % | 20,7 % | 23,6 % | nr. 20 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 17,4 % | 19,4 % | 19,2 % | nr. 78 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 46,4 år | 42,1 år | 44,3 år | nr. 23 af 98 |
Bolig
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 22.108 | 654.492 | 2.872.738 | nr. 44 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 34,1 % | 26,5 % | 28,9 % | nr. 32 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 10,7 % | 23,4 % | 16,8 % | nr. 84 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 74,2 % | 63,7 % | 73,2 % | nr. 46 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 24,1 % | 33,6 % | 23,6 % | nr. 48 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 57,4 % | 50,9 % | 57,6 % | nr. 50 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,56 | 4,08 | 3,13 | nr. 79 af 98 |
Energi
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 43,9 % | 68,8 % | 48,7 % | nr. 55 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 18,5 % | 6,7 % | 13,4 % | nr. 41 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 9,9 % | 5,2 % | 6,2 % | nr. 18 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 13,3 % | 10,5 % | 13,6 % | nr. 53 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 3,6 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 66 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 10,0 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 14 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.188 | 95.186 | 414.663 | nr. 47 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 71,3 | 69,7 | 69,0 | nr. 39 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 258.877 kr. | 275.313 kr. | 272.448 kr. | nr. 68 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,0 % | 77,7 % | 78,0 % | nr. 48 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 1,8 % | 2,7 % | 2,5 % | nr. 92 af 98 |
Turisme
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 77,2 | 33,3 | 25,1 | nr. 25 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 551,2 | 508,0 | 533,2 | nr. 36 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 12,3 % | 17,9 % | 15,6 % | nr. 86 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Skive | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 25,7 % | 36,4 % | 31,6 % | nr. 81 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Skive nr. 13 målt på folketal.
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken): 1,8 % i Skive, mod 2,7 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 2,8 % for hele landet.
Elbiler (andel af personbiler): 12,3 % i Skive, mod 17,9 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 18,3 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 19,7 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 960 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)»: lavere end i 95 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 95.742 fodboldbaner.
- 2,2 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Viborg (97.874 indbyggere), 24 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 3.840 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Skive
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring19,7 % ×0,9
- Landbrug, skovbrug og fiskeri13,8 % ×2,4
- Ejendomshandel og udlejning10,1 % ×1,1
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,9 % ×1,0
- Bygge og anlæg9,7 % ×1,1
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser6,1 % ×0,6
- Industri5,1 % ×1,4
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,8 % ×0,9
Placering af Skive
Sol og temperaturer: Skive
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Skive?
Skive har 44.104 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 51 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Skive?
Skive dækker 683,6 km² med en befolkningstæthed på 64 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Skive?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Skive gået fra 46.639 til 44.104 indbyggere, altså −5,4 %.
Hvor ligger Skive?
Skive ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,564, længdegrad 9,031.
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken): hvad er værdien for Skive?
For Skive er indikatoren «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)» 1,8 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 92 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 2,5 %.
Elbiler (andel af personbiler): hvad er værdien for Skive?
For Skive er indikatoren «Elbiler (andel af personbiler)» 12,3 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 86 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 15,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Skive?
I Skive producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 960 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Skive?
De nærmeste kommuner ved Skive er Viborg (24 km), Struer (27 km), Morsø (30 km), Holstebro (34 km), Vesthimmerlands (40 km).