Kommune · Region Midtjylland

Randers: folketal og statistik

Randers har 100.564 indbyggere (2026) på 747,8 km², svarende til 134 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 9 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +3,1 % mellem 2016 og 2026.

  • 100.564 indbyggere
  • 747,8 km²
  • 134 indb./km²
  • 9 m
Oversigtskort: Randers

Randers i tal

Folketal
100.564
nr. 9 af 98 +3,1 %
Befolkningstæthed
134indb./km²
nr. 45 af 98
Areal
748km²
nr. 20 af 98
Højde over havet
9m
nr. 64 af 98
Antal beboede boliger
49.688
nr. 8 af 98
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere
2,3
nr. 88 af 98
Antal virksomheder
6.118
nr. 14 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)
3,1%
nr. 18 af 98

Befolkningsudvikling i Randers

97.06398.38299.702101.0212016: 97.5202017: 98.1182018: 98.2652019: 97.9092020: 97.8052021: 98.1902022: 98.9882023: 99.9312024: 99.9742025: 100.3562026: 100.564201620182020202220242026

Randers havde 97.520 indbyggere i 2016 og 100.564 i 2026.

ÅrFolketal
202198.190
202298.988
202399.931
202499.974
2025100.356
2026100.564

Alle indikatorer for Randers

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)21,7 %20,7 %23,6 %nr. 64 af 98
Andel under 18 år (2026)19,2 %19,4 %19,2 %nr. 50 af 98
Gennemsnitsalder (2026)43,3 år42,1 år44,3 årnr. 61 af 98

Bolig

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)49.688654.4922.872.738nr. 8 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)32,6 %26,5 %28,9 %nr. 37 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)17,7 %23,4 %16,8 %nr. 42 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)59,5 %63,7 %73,2 %nr. 73 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)40,1 %33,6 %23,6 %nr. 22 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)49,7 %50,9 %57,6 %nr. 75 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)1,874,083,13nr. 68 af 98

Energi

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)53,6 %68,8 %48,7 %nr. 39 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)16,0 %6,7 %13,4 %nr. 45 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)7,2 %5,2 %6,2 %nr. 43 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)12,9 %10,5 %13,6 %nr. 58 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)5,1 %3,1 %4,9 %nr. 48 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)4,9 %5,3 %6,2 %nr. 57 af 98

Økonomi

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)6.11895.186414.663nr. 14 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)61,269,769,0nr. 76 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)256.955 kr.275.313 kr.272.448 kr.nr. 71 af 98

Beskæftigelse

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)75,8 %77,7 %78,0 %nr. 74 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)3,1 %2,7 %2,5 %nr. 18 af 98

Turisme

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)2,333,325,1nr. 88 af 98

Mobilitet

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)499,7508,0533,2nr. 66 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)16,1 %17,9 %15,6 %nr. 42 af 98

Uddannelse

IndikatorRandersRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)29,7 %36,4 %31,6 %nr. 60 af 98

Det vigtigste

Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Randers nr. 3 målt på folketal.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 2,3 i Randers, mod 33,3 i gennemsnit for Region Midtjylland og 37,4 for hele landet.

Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 21,3 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 989 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Randers

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Randers

Sol og temperaturer: Randers

Solenergiproduktion pr. år
989kWh
for 1 kWp med 41° hældning
Varmeste måned
17,2°C
juli
Koldeste måned
1,5°C
februar
Mest produktive måned
134kWh
maj

jan.: 24 kWhjan.feb.: 41 kWhfeb.mar.: 88 kWhmar.apr.: 125 kWhapr.maj: 134 kWhmajjun.: 133 kWhjun.jul.: 127 kWhjul.aug.: 114 kWhaug.sep.: 93 kWhsep.okt.: 62 kWhokt.nov.: 30 kWhnov.dec.: 17 kWhdec.0 °Cjan.: 1,6 °Cfeb.: 1,5 °Cmar.: 3,3 °Capr.: 7,4 °Cmaj: 11,6 °Cjun.: 15,2 °Cjul.: 17,2 °Caug.: 16,5 °Csep.: 13,8 °Cokt.: 9,8 °Cnov.: 5,7 °Cdec.: 2,8 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Randers?

Randers har 100.564 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 9 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Randers?

Randers dækker 747,8 km² med en befolkningstæthed på 134 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Randers?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Randers gået fra 97.520 til 100.564 indbyggere, altså +3,1 %.

Hvor ligger Randers?

Randers ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,460, længdegrad 10,036.

Antal beboede boliger: hvad er værdien for Randers?

For Randers er indikatoren «Antal beboede boliger» 49.688 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 8 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 20.537.

Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Randers?

For Randers er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 2,3 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 88 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Randers?

I Randers producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 989 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Randers?

De nærmeste kommuner ved Randers er Favrskov (15 km), Mariagerfjord (26 km), Syddjurs (34 km), Aarhus (35 km), Viborg (41 km).