Hedensted: folketal og statistik
Hedensted har 48.578 indbyggere (2026) på 551,0 km², svarende til 88,2 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 43 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +5,1 % mellem 2016 og 2026.
- 48.578 indbyggere
- 551,0 km²
- 88 indb./km²
- 66 m
Hedensted i tal
Befolkningsudvikling i Hedensted
Hedensted havde 46.206 indbyggere i 2016 og 48.578 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 46.773 |
| 2022 | 47.099 |
| 2023 | 47.609 |
| 2024 | 47.725 |
| 2025 | 48.167 |
| 2026 | 48.578 |
Alle indikatorer for Hedensted
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 22,1 % | 20,7 % | 23,6 % | nr. 62 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,1 % | 19,4 % | 19,2 % | nr. 33 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 43,7 år | 42,1 år | 44,3 år | nr. 58 af 98 |
Bolig
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 21.682 | 654.492 | 2.872.738 | nr. 46 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 29,0 % | 26,5 % | 28,9 % | nr. 49 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 25,3 % | 23,4 % | 16,8 % | nr. 9 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 87,8 % | 63,7 % | 73,2 % | nr. 8 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 10,4 % | 33,6 % | 23,6 % | nr. 88 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 64,4 % | 50,9 % | 57,6 % | nr. 20 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 5,31 | 4,08 | 3,13 | nr. 22 af 98 |
Energi
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 33,6 % | 68,8 % | 48,7 % | nr. 65 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 21,8 % | 6,7 % | 13,4 % | nr. 37 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 6,8 % | 5,2 % | 6,2 % | nr. 45 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 20,2 % | 10,5 % | 13,6 % | nr. 13 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 6,6 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 37 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 10,6 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 9 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 4.061 | 95.186 | 414.663 | nr. 27 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 85,1 | 69,7 | 69,0 | nr. 7 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 276.539 kr. | 275.313 kr. | 272.448 kr. | nr. 42 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 82,0 % | 77,7 % | 78,0 % | nr. 8 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,1 % | 2,7 % | 2,5 % | nr. 79 af 98 |
Turisme
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 44,2 | 33,3 | 25,1 | nr. 37 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 619,8 | 508,0 | 533,2 | nr. 7 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % | nr. 52 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Hedensted | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 27,3 % | 36,4 % | 31,6 % | nr. 72 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Hedensted nr. 11 målt på folketal.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 619,8 i Hedensted, mod 508,0 i gennemsnit for Region Midtjylland og 483,3 for hele landet.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: 85,1 i Hedensted, mod 69,7 i gennemsnit for Region Midtjylland og 69,5 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 23,5 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 996 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Midtjylland for indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr».
- Nr. 1 i Region Midtjylland for indikatoren «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)».
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 94 % af kommunerne.
- «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 94 % af kommunerne.
- «Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse)»: højere end i 93 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 77.171 fodboldbaner.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Vejle (123.250 indbyggere), 13 km væk.
Brancher: Hedensted
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring23,5 % ×1,1
- Ejendomshandel og udlejning11,7 % ×1,3
- Bygge og anlæg11,4 % ×1,3
- Handel og reparation af motorkøretøjer11,1 % ×1,2
- Landbrug, skovbrug og fiskeri9,2 % ×1,6
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser6,1 % ×0,6
- Industri5,6 % ×1,5
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,6 % ×1,1
Placering af Hedensted
Sol og temperaturer: Hedensted
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Hedensted?
Hedensted har 48.578 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 43 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Hedensted?
Hedensted dækker 551,0 km² med en befolkningstæthed på 88 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Hedensted?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Hedensted gået fra 46.206 til 48.578 indbyggere, altså +5,1 %.
Hvor ligger Hedensted?
Hedensted ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 55,771, længdegrad 9,699.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Hedensted?
For Hedensted er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 619,8 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 7 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Hedensted?
For Hedensted er indikatoren «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere» 85,1 (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 7 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 69,0.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Hedensted?
I Hedensted producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 996 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Hedensted?
De nærmeste kommuner ved Hedensted er Vejle (13 km), Horsens (13 km), Fredericia (21 km), Middelfart (30 km), Skanderborg (33 km).