Kommune · Region Midtjylland

Struer: folketal og statistik

Struer har 20.122 indbyggere (2026) på 246,2 km², svarende til 81,7 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 89 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −6,3 % mellem 2016 og 2026.

  • 20.122 indbyggere
  • 246,2 km²
  • 82 indb./km²
  • 0 m
Oversigtskort: Struer

Struer i tal

Folketal
20.122
nr. 89 af 98 −6,3 %
Befolkningstæthed
82indb./km²
nr. 64 af 98
Areal
246km²
nr. 61 af 98
Højde over havet
0m
nr. 93 af 98
Antal virksomheder
1.297
nr. 90 af 98
Antal beboede boliger
9.967
nr. 89 af 98
Andel på 65 år og derover
29,5%
nr. 13 af 98
Andel med videregående uddannelse (15-69 år)
25,7%
nr. 81 af 98

Befolkningsudvikling i Struer

19.91920.50521.09121.6772016: 21.4742017: 21.3472018: 21.2702019: 21.1432020: 21.0362021: 20.8082022: 20.8022023: 20.7942024: 20.5942025: 20.2292026: 20.122201620182020202220242026

Struer havde 21.474 indbyggere i 2016 og 20.122 i 2026.

ÅrFolketal
202120.808
202220.802
202320.794
202420.594
202520.229
202620.122

Alle indikatorer for Struer

Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.

Befolkning

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Andel på 65 år og derover (2026)29,5 %20,7 %23,6 %nr. 13 af 98
Andel under 18 år (2026)17,3 %19,4 %19,2 %nr. 79 af 98
Gennemsnitsalder (2026)47,6 år42,1 år44,3 årnr. 14 af 98

Bolig

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Antal beboede boliger (2026)9.967654.4922.872.738nr. 89 af 98
Boliger opført før 1950 (2026)31,0 %26,5 %28,9 %nr. 41 af 98
Boliger opført i 2000 eller senere (2026)12,7 %23,4 %16,8 %nr. 74 af 98
Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026)74,7 %63,7 %73,2 %nr. 45 af 98
Boliger i etageejendomme (2026)23,3 %33,6 %23,6 %nr. 50 af 98
Boliger beboet af ejeren (2026)60,9 %50,9 %57,6 %nr. 31 af 98
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025)1,634,083,13nr. 76 af 98

Energi

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Boligbygninger med fjernvarme (2026)66,5 %68,8 %48,7 %nr. 16 af 98
Boligbygninger med naturgasfyr (2026)3,8 %6,7 %13,4 %nr. 74 af 98
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026)9,9 %5,2 %6,2 %nr. 18 af 98
Boligbygninger med varmepumpe (2026)9,7 %10,5 %13,6 %nr. 80 af 98
Boligbygninger med elvarme (2026)3,1 %3,1 %4,9 %nr. 72 af 98
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026)6,3 %5,3 %6,2 %nr. 47 af 98

Økonomi

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Antal virksomheder (2024)1.29795.186414.663nr. 90 af 98
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024)63,069,769,0nr. 67 af 98
Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024)254.689 kr.275.313 kr.272.448 kr.nr. 76 af 98

Beskæftigelse

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024)76,5 %77,7 %78,0 %nr. 69 af 98
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025)2,5 %2,7 %2,5 %nr. 50 af 98

Turisme

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026)61,533,325,1nr. 30 af 98

Mobilitet

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026)552,3508,0533,2nr. 34 af 98
Elbiler (andel af personbiler) (2026)14,0 %17,9 %15,6 %nr. 66 af 98

Uddannelse

IndikatorStruerRegion MidtjyllandLandetPositionPlacering
Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025)25,7 %36,4 %31,6 %nr. 81 af 98

Det vigtigste

Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Struer nr. 17 målt på folketal.

Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 17,8 % af alle virksomheder i kommunen.

Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 951 kWh om året her.

Vidste du, at …?

Brancher: Struer

Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.

Placering af Struer

Sol og temperaturer: Struer

Solenergiproduktion pr. år
951kWh
for 1 kWp med 41° hældning
Varmeste måned
16,8°C
juli
Koldeste måned
2,0°C
februar
Mest produktive måned
132kWh
maj

jan.: 24 kWhjan.feb.: 42 kWhfeb.mar.: 86 kWhmar.apr.: 120 kWhapr.maj: 132 kWhmajjun.: 130 kWhjun.jul.: 122 kWhjul.aug.: 109 kWhaug.sep.: 85 kWhsep.okt.: 55 kWhokt.nov.: 27 kWhnov.dec.: 18 kWhdec.0 °Cjan.: 2,3 °Cfeb.: 2,0 °Cmar.: 3,7 °Capr.: 7,4 °Cmaj: 11,4 °Cjun.: 14,9 °Cjul.: 16,8 °Caug.: 16,4 °Csep.: 14,0 °Cokt.: 10,2 °Cnov.: 6,2 °Cdec.: 3,5 °C
Solenergiproduktion i måneden (kWh pr. 1 kWp)Middeltemperatur (°C)

Ofte stillede spørgsmål

Hvor mange indbyggere har Struer?

Struer har 20.122 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 89 blandt 98 kommuner.

Hvor stort er arealet i Struer?

Struer dækker 246,2 km² med en befolkningstæthed på 82 indbyggere pr. km².

Stiger folketallet i Struer?

Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Struer gået fra 21.474 til 20.122 indbyggere, altså −6,3 %.

Hvor ligger Struer?

Struer ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,504, længdegrad 8,599.

Antal virksomheder: hvad er værdien for Struer?

For Struer er indikatoren «Antal virksomheder» 1.297 (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 90 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3.031.

Antal beboede boliger: hvad er værdien for Struer?

For Struer er indikatoren «Antal beboede boliger» 9.967 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 89 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 20.537.

Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Struer?

I Struer producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 951 kWh om året.

Hvilke kommuner ligger tættest på Struer?

De nærmeste kommuner ved Struer er Holstebro (15 km), Lemvig (19 km), Skive (27 km), Morsø (32 km), Viborg (48 km).