Gentofte: folketal og statistik
Gentofte har 75.106 indbyggere (2026) på 25,6 km², svarende til 2.934 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 17 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet er stabilt: −0,3 % mellem 2016 og 2026.
- 75.106 indbyggere
- 25,6 km²
- 2.934 indb./km²
- 14 m
Gentofte i tal
Befolkningsudvikling i Gentofte
Gentofte havde 75.350 indbyggere i 2016 og 75.106 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 74.550 |
| 2022 | 74.217 |
| 2023 | 74.838 |
| 2024 | 75.033 |
| 2025 | 75.076 |
| 2026 | 75.106 |
Alle indikatorer for Gentofte
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 22,3 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 61 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,9 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 21 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 43,8 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 57 af 98 |
Bolig
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 33.993 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 19 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 68,4 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 1 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 6,7 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 95 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 37,3 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 94 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 62,2 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 5 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 56,8 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 55 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 2,65 | 4,00 | 3,13 | nr. 55 af 98 |
Energi
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 67,6 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 15 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 24,6 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 33 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 1,8 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 90 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 4,1 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 93 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 1,4 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 93 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,1 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 95 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 9.270 | 143.903 | 414.663 | nr. 5 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 123,5 | 75,2 | 69,0 | nr. 1 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 570.329 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 1 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,3 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 44 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,5 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 50 af 98 |
Turisme
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 3,8 | 25,7 | 25,1 | nr. 77 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 363,3 | 419,6 | 533,2 | nr. 94 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 19,0 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 18 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Gentofte | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 57,9 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 2 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Gentofte nr. 3 målt på folketal.
Boliger opført før 1950: 68,4 % i Gentofte, mod 38,1 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 32,2 % for hele landet.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: 123,5 i Gentofte, mod 75,2 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 69,5 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 31,8 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 987 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Hovedstaden for indikatoren «Boliger opført før 1950».
- Nr. 1 i Region Hovedstaden for indikatoren «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere».
- «Boliger opført før 1950»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 3.585 fodboldbaner.
- 20,9 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
Brancher: Gentofte
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring31,8 % ×1,5
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser20,0 % ×1,9
- Ejendomshandel og udlejning8,3 % ×0,9
- Handel og reparation af motorkøretøjer7,0 % ×0,7
- Sundhed og socialvæsen6,4 % ×1,2
- Information og kommunikation6,4 % ×1,3
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester3,8 % ×0,8
- Bygge og anlæg3,8 % ×0,4
Placering af Gentofte
Sol og temperaturer: Gentofte
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Gentofte?
Gentofte har 75.106 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 17 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Gentofte?
Gentofte dækker 25,6 km² med en befolkningstæthed på 2.934 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Gentofte?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Gentofte gået fra 75.350 til 75.106 indbyggere, altså −0,3 %.
Hvor ligger Gentofte?
Gentofte ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,750, længdegrad 12,552.
Boliger opført før 1950: hvad er værdien for Gentofte?
For Gentofte er indikatoren «Boliger opført før 1950» 68,4 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 28,9 %.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Gentofte?
For Gentofte er indikatoren «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere» 123,5 (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 1 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 69,0.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Gentofte?
I Gentofte producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 987 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Gentofte?
De nærmeste kommuner ved Gentofte er Gladsaxe (4,7 km), Lyngby-Taarbæk (4,9 km), København (7,5 km), Herlev (7,9 km), Frederiksberg (8,2 km).