Aabenraa: folketal og statistik
Aabenraa har 58.405 indbyggere (2026) på 940,7 km², svarende til 62,1 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 30 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −0,8 % mellem 2016 og 2026.
- 58.405 indbyggere
- 940,7 km²
- 62 indb./km²
- 3 m
Aabenraa i tal
Befolkningsudvikling i Aabenraa
Aabenraa havde 58.869 indbyggere i 2016 og 58.405 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 58.526 |
| 2022 | 58.693 |
| 2023 | 59.002 |
| 2024 | 58.657 |
| 2025 | 58.621 |
| 2026 | 58.405 |
Alle indikatorer for Aabenraa
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 26,1 % | 23,3 % | 23,6 % | nr. 32 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 18,6 % | 18,8 % | 19,2 % | nr. 57 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 45,7 år | 44,0 år | 44,3 år | nr. 36 af 98 |
Bolig
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 28.331 | 602.013 | 2.872.738 | nr. 27 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 28,9 % | 31,3 % | 28,9 % | nr. 50 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 13,2 % | 16,4 % | 16,8 % | nr. 70 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 77,6 % | 69,9 % | 73,2 % | nr. 38 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 21,3 % | 27,7 % | 23,6 % | nr. 55 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 54,7 % | 51,4 % | 57,6 % | nr. 61 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 1,94 | 3,60 | 3,13 | nr. 66 af 98 |
Energi
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 49,0 % | 62,1 % | 48,7 % | nr. 49 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 16,2 % | 11,3 % | 13,4 % | nr. 44 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 7,1 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 44 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 12,0 % | 11,2 % | 13,6 % | nr. 63 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 9,6 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 18 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 5,5 % | 5,6 % | 6,2 % | nr. 51 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.859 | 80.137 | 414.663 | nr. 29 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 65,8 | 64,7 | 69,0 | nr. 62 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 259.641 kr. | 269.119 kr. | 272.448 kr. | nr. 66 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 75,3 % | 76,6 % | 78,0 % | nr. 81 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,5 % | 2,8 % | 2,5 % | nr. 50 af 98 |
Turisme
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 15,2 | 29,2 | 25,1 | nr. 55 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 726,3 | 518,0 | 533,2 | nr. 5 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 19,7 % | 15,3 % | 15,6 % | nr. 14 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Aabenraa | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 26,2 % | 32,7 % | 31,6 % | nr. 78 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 22 kommuner i Region Syddanmark er Aabenraa nr. 7 målt på folketal.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: 726,3 i Aabenraa, mod 518,0 i gennemsnit for Region Syddanmark og 483,3 for hele landet.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): 75,3 % i Aabenraa, mod 76,6 % i gennemsnit for Region Syddanmark og 77,5 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 17,5 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 40° hældning producerer cirka 977 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Syddanmark for indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere».
- Nr. 1 i Region Syddanmark for indikatoren «Elbiler (andel af personbiler)».
- «Personbiler pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 96 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 131.751 fodboldbaner.
- 2,3 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Haderslev, 24,7 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Kolding (96.214 indbyggere), 51 km væk.
Brancher: Aabenraa
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring17,5 % ×0,8
- Landbrug, skovbrug og fiskeri14,7 % ×2,5
- Handel og reparation af motorkøretøjer11,9 % ×1,3
- Ejendomshandel og udlejning10,8 % ×1,2
- Bygge og anlæg7,1 % ×0,8
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser5,2 % ×0,5
- Sundhed og socialvæsen5,0 % ×0,9
- Industri4,9 % ×1,3
Placering af Aabenraa
Sol og temperaturer: Aabenraa
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Aabenraa?
Aabenraa har 58.405 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 30 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Aabenraa?
Aabenraa dækker 940,7 km² med en befolkningstæthed på 62 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Aabenraa?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Aabenraa gået fra 58.869 til 58.405 indbyggere, altså −0,8 %.
Hvor ligger Aabenraa?
Aabenraa ligger i Region Syddanmark. Breddegrad 55,033, længdegrad 9,417.
Personbiler pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Aabenraa?
For Aabenraa er indikatoren «Personbiler pr. 1.000 indbyggere» 726,3 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 5 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 533,2.
Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år): hvad er værdien for Aabenraa?
For Aabenraa er indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)» 75,3 % (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 81 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 78,0 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Aabenraa?
I Aabenraa producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 40° hældning, cirka 977 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Aabenraa?
De nærmeste kommuner ved Aabenraa er Haderslev (25 km), Sønderborg (27 km), Tønder (35 km), Assens (41 km), Kolding (51 km).