Herning: folketal og statistik
Herning har 90.546 indbyggere (2026) på 1.321,2 km², svarende til 68,5 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 14 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +3,4 % mellem 2016 og 2026.
- 90.546 indbyggere
- 1.321,2 km²
- 68 indb./km²
- 57 m
Herning i tal
Befolkningsudvikling i Herning
Herning havde 87.593 indbyggere i 2016 og 90.546 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 89.238 |
| 2022 | 89.230 |
| 2023 | 89.952 |
| 2024 | 89.848 |
| 2025 | 90.006 |
| 2026 | 90.546 |
Alle indikatorer for Herning
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 21,6 % | 20,7 % | 23,6 % | nr. 65 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,2 % | 19,4 % | 19,2 % | nr. 31 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 42,9 år | 42,1 år | 44,3 år | nr. 65 af 98 |
Bolig
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 42.384 | 654.492 | 2.872.738 | nr. 14 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 18,8 % | 26,5 % | 28,9 % | nr. 77 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 21,6 % | 23,4 % | 16,8 % | nr. 25 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 67,2 % | 63,7 % | 73,2 % | nr. 65 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 30,7 % | 33,6 % | 23,6 % | nr. 35 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 54,8 % | 50,9 % | 57,6 % | nr. 60 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 6,82 | 4,08 | 3,13 | nr. 9 af 98 |
Energi
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 76,9 % | 68,8 % | 48,7 % | nr. 10 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 1,9 % | 6,7 % | 13,4 % | nr. 78 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 4,0 % | 5,2 % | 6,2 % | nr. 62 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 8,3 % | 10,5 % | 13,6 % | nr. 84 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 1,5 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 91 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 6,6 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 44 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 7.081 | 95.186 | 414.663 | nr. 10 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 78,8 | 69,7 | 69,0 | nr. 15 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 273.181 kr. | 275.313 kr. | 272.448 kr. | nr. 47 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 79,4 % | 77,7 % | 78,0 % | nr. 30 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,2 % | 2,7 % | 2,5 % | nr. 73 af 98 |
Turisme
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 4,7 | 33,3 | 25,1 | nr. 73 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 527,5 | 508,0 | 533,2 | nr. 52 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 15,9 % | 17,9 % | 15,6 % | nr. 45 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Herning | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 30,6 % | 36,4 % | 31,6 % | nr. 55 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Herning nr. 6 målt på folketal.
Boligbygninger med elvarme: 1,5 % i Herning, mod 3,1 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 4,5 % for hele landet.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 6,82 i Herning, mod 4,08 i gennemsnit for Region Midtjylland og 3,77 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 25,5 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 942 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Midtjylland for indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere».
- «Boligbygninger med elvarme»: lavere end i 94 % af kommunerne.
- «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 92 % af kommunerne.
- «Antal virksomheder»: højere end i 91 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 185.042 fodboldbaner.
- 2,0 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Ikast-Brande, 10,5 km væk.
Brancher: Herning
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring25,5 % ×1,2
- Ejendomshandel og udlejning13,2 % ×1,4
- Handel og reparation af motorkøretøjer10,0 % ×1,1
- Landbrug, skovbrug og fiskeri9,0 % ×1,5
- Bygge og anlæg7,7 % ×0,9
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser6,0 % ×0,6
- Industri4,5 % ×1,2
- Andre serviceydelser4,2 % ×0,9
Placering af Herning
Sol og temperaturer: Herning
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Herning?
Herning har 90.546 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 14 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Herning?
Herning dækker 1.321,2 km² med en befolkningstæthed på 68 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Herning?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Herning gået fra 87.593 til 90.546 indbyggere, altså +3,4 %.
Hvor ligger Herning?
Herning ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,133, længdegrad 8,983.
Boligbygninger med elvarme: hvad er værdien for Herning?
For Herning er indikatoren «Boligbygninger med elvarme» 1,5 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 91 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 4,9 %.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Herning?
For Herning er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 6,82 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 9 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Herning?
I Herning producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 942 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Herning?
De nærmeste kommuner ved Herning er Ikast-Brande (10 km), Holstebro (34 km), Silkeborg (36 km), Ringkøbing-Skjern (39 km), Viborg (42 km).