Favrskov: folketal og statistik
Favrskov har 49.773 indbyggere (2026) på 540,3 km², svarende til 92,1 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 41 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +4,4 % mellem 2016 og 2026.
- 49.773 indbyggere
- 540,3 km²
- 92 indb./km²
- 17 m
Favrskov i tal
Befolkningsudvikling i Favrskov
Favrskov havde 47.655 indbyggere i 2016 og 49.773 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 48.381 |
| 2022 | 48.880 |
| 2023 | 49.408 |
| 2024 | 49.377 |
| 2025 | 49.359 |
| 2026 | 49.773 |
Alle indikatorer for Favrskov
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 20,0 % | 20,7 % | 23,6 % | nr. 77 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 23,1 % | 19,4 % | 19,2 % | nr. 5 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 42,0 år | 42,1 år | 44,3 år | nr. 77 af 98 |
Bolig
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 21.086 | 654.492 | 2.872.738 | nr. 47 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 26,9 % | 26,5 % | 28,9 % | nr. 59 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 23,4 % | 23,4 % | 16,8 % | nr. 15 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 86,8 % | 63,7 % | 73,2 % | nr. 13 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 12,7 % | 33,6 % | 23,6 % | nr. 79 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 68,1 % | 50,9 % | 57,6 % | nr. 8 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 5,02 | 4,08 | 3,13 | nr. 25 af 98 |
Energi
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 64,8 % | 68,8 % | 48,7 % | nr. 18 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 6,1 % | 6,7 % | 13,4 % | nr. 67 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 6,2 % | 5,2 % | 6,2 % | nr. 49 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 11,7 % | 10,5 % | 13,6 % | nr. 66 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,1 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 57 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 6,7 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 42 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.509 | 95.186 | 414.663 | nr. 40 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 71,1 | 69,7 | 69,0 | nr. 41 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 285.147 kr. | 275.313 kr. | 272.448 kr. | nr. 31 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 81,9 % | 77,7 % | 78,0 % | nr. 9 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,3 % | 2,7 % | 2,5 % | nr. 66 af 98 |
Turisme
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 2,2 | 33,3 | 25,1 | nr. 89 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 545,7 | 508,0 | 533,2 | nr. 43 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 18,5 % | 17,9 % | 15,6 % | nr. 24 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Favrskov | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 37,4 % | 36,4 % | 31,6 % | nr. 29 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Favrskov nr. 10 målt på folketal.
Andel under 18 år: 23,1 % i Favrskov, mod 19,4 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 18,9 % for hele landet.
Boliger beboet af ejeren: 68,1 % i Favrskov, mod 50,9 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 47,9 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 20,7 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 990 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Midtjylland for indikatoren «Boliger beboet af ejeren».
- «Andel under 18 år»: højere end i 96 % af kommunerne.
- «Boliger beboet af ejeren»: højere end i 93 % af kommunerne.
- «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 91 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 75.672 fodboldbaner.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Randers (100.564 indbyggere), 15 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 3.960 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Favrskov
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring20,7 % ×1,0
- Bygge og anlæg11,2 % ×1,3
- Handel og reparation af motorkøretøjer10,1 % ×1,1
- Ejendomshandel og udlejning9,8 % ×1,1
- Landbrug, skovbrug og fiskeri9,2 % ×1,6
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser8,3 % ×0,8
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,2 % ×1,0
- Industri4,3 % ×1,2
Placering af Favrskov
Sol og temperaturer: Favrskov
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Favrskov?
Favrskov har 49.773 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 41 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Favrskov?
Favrskov dækker 540,3 km² med en befolkningstæthed på 92 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Favrskov?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Favrskov gået fra 47.655 til 49.773 indbyggere, altså +4,4 %.
Hvor ligger Favrskov?
Favrskov ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,329, længdegrad 10,046.
Andel under 18 år: hvad er værdien for Favrskov?
For Favrskov er indikatoren «Andel under 18 år» 23,1 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 5 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 19,2 %.
Boliger beboet af ejeren: hvad er værdien for Favrskov?
For Favrskov er indikatoren «Boliger beboet af ejeren» 68,1 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 8 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 57,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Favrskov?
I Favrskov producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 990 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Favrskov?
De nærmeste kommuner ved Favrskov er Randers (15 km), Aarhus (22 km), Syddjurs (29 km), Skanderborg (33 km), Silkeborg (35 km).