Varde: folketal og statistik
Varde har 49.468 indbyggere (2026) på 1.240,1 km², svarende til 39,9 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 42 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −1,6 % mellem 2016 og 2026.
- 49.468 indbyggere
- 1.240,1 km²
- 40 indb./km²
- 19 m
Varde i tal
Befolkningsudvikling i Varde
Varde havde 50.289 indbyggere i 2016 og 49.468 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 49.628 |
| 2022 | 49.664 |
| 2023 | 49.995 |
| 2024 | 49.798 |
| 2025 | 49.410 |
| 2026 | 49.468 |
Alle indikatorer for Varde
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 25,2 % | 23,3 % | 23,6 % | nr. 43 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 19,3 % | 18,8 % | 19,2 % | nr. 45 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 45,1 år | 44,0 år | 44,3 år | nr. 44 af 98 |
Bolig
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 22.988 | 602.013 | 2.872.738 | nr. 41 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 31,3 % | 31,3 % | 28,9 % | nr. 39 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 14,6 % | 16,4 % | 16,8 % | nr. 61 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 82,4 % | 69,9 % | 73,2 % | nr. 25 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 13,7 % | 27,7 % | 23,6 % | nr. 78 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 63,1 % | 51,4 % | 57,6 % | nr. 24 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 3,36 | 3,60 | 3,13 | nr. 47 af 98 |
Energi
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 52,8 % | 62,1 % | 48,7 % | nr. 42 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 9,8 % | 11,3 % | 13,4 % | nr. 58 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 9,4 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 25 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 16,9 % | 11,2 % | 13,6 % | nr. 27 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,3 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 56 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 6,1 % | 5,6 % | 6,2 % | nr. 50 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 3.766 | 80.137 | 414.663 | nr. 31 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 75,6 | 64,7 | 69,0 | nr. 24 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 268.401 kr. | 269.119 kr. | 272.448 kr. | nr. 56 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 80,7 % | 76,6 % | 78,0 % | nr. 16 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 1,9 % | 2,8 % | 2,5 % | nr. 88 af 98 |
Turisme
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 171,9 | 29,2 | 25,1 | nr. 11 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 566,8 | 518,0 | 533,2 | nr. 22 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 13,6 % | 15,3 % | 15,6 % | nr. 74 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Varde | Region Syddanmark | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 26,7 % | 32,7 % | 31,6 % | nr. 75 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 22 kommuner i Region Syddanmark er Varde nr. 11 målt på folketal.
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken): 1,9 % i Varde, mod 2,8 % i gennemsnit for Region Syddanmark og 2,8 % for hele landet.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 171,9 i Varde, mod 29,2 i gennemsnit for Region Syddanmark og 37,4 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 20,8 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 984 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Syddanmark for indikatoren «Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år)».
- «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)»: lavere end i 93 % af kommunerne.
- «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 90 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 173.683 fodboldbaner.
- 3,5 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Esbjerg (114.947 indbyggere), 19 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 3.936 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Varde
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring20,8 % ×1,0
- Landbrug, skovbrug og fiskeri16,3 % ×2,8
- Ejendomshandel og udlejning10,3 % ×1,1
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,9 % ×1,0
- Bygge og anlæg9,7 % ×1,1
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser5,1 % ×0,5
- Industri4,6 % ×1,3
- Andre serviceydelser4,5 % ×1,0
Placering af Varde
Sol og temperaturer: Varde
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Varde?
Varde har 49.468 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 42 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Varde?
Varde dækker 1.240,1 km² med en befolkningstæthed på 40 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Varde?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Varde gået fra 50.289 til 49.468 indbyggere, altså −1,6 %.
Hvor ligger Varde?
Varde ligger i Region Syddanmark. Breddegrad 55,633, længdegrad 8,483.
Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken): hvad er værdien for Varde?
For Varde er indikatoren «Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken)» 1,9 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 88 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 2,5 %.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Varde?
For Varde er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 171,9 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 11 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Varde?
I Varde producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 984 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Varde?
De nærmeste kommuner ved Varde er Esbjerg (19 km), Fanø (24 km), Billund (32 km), Ringkøbing-Skjern (42 km), Vejen (45 km).