Glostrup: folketal og statistik
Glostrup har 25.834 indbyggere (2026) på 13,3 km², svarende til 1.942 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 82 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +15,0 % mellem 2016 og 2026.
- 25.834 indbyggere
- 13,3 km²
- 1.942 indb./km²
- 20 m
Glostrup i tal
Befolkningsudvikling i Glostrup
Glostrup havde 22.461 indbyggere i 2016 og 25.834 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 23.380 |
| 2022 | 23.514 |
| 2023 | 23.635 |
| 2024 | 23.655 |
| 2025 | 24.869 |
| 2026 | 25.834 |
Alle indikatorer for Glostrup
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 17,3 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 94 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 19,4 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 44 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 40,6 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 90 af 98 |
Bolig
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 11.849 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 81 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 20,1 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 72 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 15,5 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 56 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 36,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 95 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 63,4 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 4 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 33,5 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 91 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 15,12 | 4,00 | 3,13 | nr. 2 af 98 |
Energi
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 31,2 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 70 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 51,5 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 11 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 3,7 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 68 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 8,8 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 83 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,4 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 54 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 1.499 | 143.903 | 414.663 | nr. 87 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 63,4 | 75,2 | 69,0 | nr. 65 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 280.422 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 37 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 78,9 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 36 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 3,1 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 18 af 98 |
Turisme
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 57,1 | 25,7 | 25,1 | nr. 32 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 401,0 | 419,6 | 533,2 | nr. 88 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 16,1 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 42 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Glostrup | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 38,3 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 24 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Glostrup nr. 25 målt på folketal.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 15,12 i Glostrup, mod 4,00 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 3,77 for hele landet.
Andel på 65 år og derover: 17,3 % i Glostrup, mod 17,7 % i gennemsnit for Region Hovedstaden og 21,1 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 18,4 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 1.024 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel på 65 år og derover»: lavere end i 96 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med naturgasfyr»: højere end i 90 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 1.863 fodboldbaner.
- 13,8 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Brøndby (40.990 indbyggere), 1,7 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 4.096 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Glostrup
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring18,4 % ×0,9
- Handel og reparation af motorkøretøjer11,4 % ×1,2
- Bygge og anlæg11,3 % ×1,3
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser8,9 % ×0,9
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester8,5 % ×1,7
- Ejendomshandel og udlejning7,9 % ×0,8
- Information og kommunikation6,8 % ×1,4
- Sundhed og socialvæsen6,0 % ×1,1
Placering af Glostrup
Sol og temperaturer: Glostrup
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Glostrup?
Glostrup har 25.834 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 82 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Glostrup?
Glostrup dækker 13,3 km² med en befolkningstæthed på 1.942 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Glostrup?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Glostrup gået fra 22.461 til 25.834 indbyggere, altså +15,0 %.
Hvor ligger Glostrup?
Glostrup ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,667, længdegrad 12,400.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Glostrup?
For Glostrup er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 15,12 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 2 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.
Andel på 65 år og derover: hvad er værdien for Glostrup?
For Glostrup er indikatoren «Andel på 65 år og derover» 17,3 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 94 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 23,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Glostrup?
I Glostrup producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 1.024 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Glostrup?
De nærmeste kommuner ved Glostrup er Brøndby (1,7 km), Albertslund (3,6 km), Rødovre (3,8 km), Vallensbæk (4,3 km), Hvidovre (5,5 km).