Lyngby-Taarbæk: folketal og statistik
Lyngby-Taarbæk har 58.614 indbyggere (2026) på 38,8 km², svarende til 1.511 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 29 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +6,4 % mellem 2016 og 2026.
- 58.614 indbyggere
- 38,8 km²
- 1.511 indb./km²
- 35 m
Lyngby-Taarbæk i tal
Befolkningsudvikling i Lyngby-Taarbæk
Lyngby-Taarbæk havde 55.097 indbyggere i 2016 og 58.614 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 56.614 |
| 2022 | 57.826 |
| 2023 | 58.434 |
| 2024 | 58.538 |
| 2025 | 58.713 |
| 2026 | 58.614 |
Alle indikatorer for Lyngby-Taarbæk
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 20,1 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 74 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 20,0 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 35 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 41,8 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 80 af 98 |
Bolig
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 28.614 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 26 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 36,9 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 22 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 14,8 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 60 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 39,4 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 90 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 51,3 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 14 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 44,3 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 84 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 0,43 | 4,00 | 3,13 | nr. 97 af 98 |
Energi
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 18,9 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 85 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 64,9 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 4 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 4,0 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 62 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 9,7 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 80 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 1,7 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 89 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,4 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 82 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 4.757 | 143.903 | 414.663 | nr. 21 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 81,3 | 75,2 | 69,0 | nr. 11 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 401.048 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 4 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 76,9 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 66 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,4 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 57 af 98 |
Turisme
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 1,4 | 25,7 | 25,1 | nr. 94 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 370,9 | 419,6 | 533,2 | nr. 91 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 18,9 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 19 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 57,3 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 3 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Lyngby-Taarbæk nr. 7 målt på folketal.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: 0,43 i Lyngby-Taarbæk, mod 4,00 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 3,77 for hele landet.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 1,4 i Lyngby-Taarbæk, mod 25,7 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 37,4 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 26,3 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 994 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 98 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: højere end i 98 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 5.434 fodboldbaner.
- 10,8 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Rudersdal, 4,7 km væk.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er København (671.714 indbyggere), 12 km væk.
Brancher: Lyngby-Taarbæk
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring26,3 % ×1,2
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser18,4 % ×1,8
- Information og kommunikation8,8 % ×1,8
- Sundhed og socialvæsen8,0 % ×1,4
- Ejendomshandel og udlejning7,9 % ×0,9
- Handel og reparation af motorkøretøjer6,9 % ×0,7
- Bygge og anlæg4,7 % ×0,5
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester4,1 % ×0,8
Placering af Lyngby-Taarbæk
Sol og temperaturer: Lyngby-Taarbæk
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Lyngby-Taarbæk?
Lyngby-Taarbæk har 58.614 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 29 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Lyngby-Taarbæk?
Lyngby-Taarbæk dækker 38,8 km² med en befolkningstæthed på 1.511 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Lyngby-Taarbæk?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Lyngby-Taarbæk gået fra 55.097 til 58.614 indbyggere, altså +6,4 %.
Hvor ligger Lyngby-Taarbæk?
Lyngby-Taarbæk ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,783, længdegrad 12,500.
Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Lyngby-Taarbæk?
For Lyngby-Taarbæk er indikatoren «Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere» 0,43 (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 97 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 3,13.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Lyngby-Taarbæk?
For Lyngby-Taarbæk er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 1,4 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 94 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Lyngby-Taarbæk?
I Lyngby-Taarbæk producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 994 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Lyngby-Taarbæk?
De nærmeste kommuner ved Lyngby-Taarbæk er Rudersdal (4,7 km), Gentofte (4,9 km), Gladsaxe (5,7 km), Herlev (7,6 km), Furesø (8,0 km).