Norddjurs: folketal og statistik
Norddjurs har 36.477 indbyggere (2026) på 721,0 km², svarende til 50,6 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 67 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet falder: −4,4 % mellem 2016 og 2026.
- 36.477 indbyggere
- 721,0 km²
- 51 indb./km²
- 52 m
Norddjurs i tal
Befolkningsudvikling i Norddjurs
Norddjurs havde 38.144 indbyggere i 2016 og 36.477 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 36.943 |
| 2022 | 36.921 |
| 2023 | 36.978 |
| 2024 | 36.773 |
| 2025 | 36.658 |
| 2026 | 36.477 |
Alle indikatorer for Norddjurs
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 28,1 % | 20,7 % | 23,6 % | nr. 19 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 16,8 % | 19,4 % | 19,2 % | nr. 81 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 47,0 år | 42,1 år | 44,3 år | nr. 18 af 98 |
Bolig
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 18.442 | 654.492 | 2.872.738 | nr. 62 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 34,7 % | 26,5 % | 28,9 % | nr. 30 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 13,8 % | 23,4 % | 16,8 % | nr. 66 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 77,1 % | 63,7 % | 73,2 % | nr. 39 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 18,1 % | 33,6 % | 23,6 % | nr. 63 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 58,3 % | 50,9 % | 57,6 % | nr. 46 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 2,24 | 4,08 | 3,13 | nr. 63 af 98 |
Energi
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 57,1 % | 68,8 % | 48,7 % | nr. 33 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 0,0 % | 6,7 % | 13,4 % | nr. 85 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 11,3 % | 5,2 % | 6,2 % | nr. 12 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 13,2 % | 10,5 % | 13,6 % | nr. 54 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 8,2 % | 3,1 % | 4,9 % | nr. 25 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 9,2 % | 5,3 % | 6,2 % | nr. 22 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.510 | 95.186 | 414.663 | nr. 65 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 68,3 | 69,7 | 69,0 | nr. 52 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 249.494 kr. | 275.313 kr. | 272.448 kr. | nr. 87 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 75,1 % | 77,7 % | 78,0 % | nr. 82 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,8 % | 2,7 % | 2,5 % | nr. 30 af 98 |
Turisme
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 136,1 | 33,3 | 25,1 | nr. 13 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 559,8 | 508,0 | 533,2 | nr. 27 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 11,0 % | 17,9 % | 15,6 % | nr. 91 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Norddjurs | Region Midtjylland | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 21,4 % | 36,4 % | 31,6 % | nr. 96 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 19 kommuner i Region Midtjylland er Norddjurs nr. 15 målt på folketal.
Boligbygninger med naturgasfyr: 0,0 % i Norddjurs, mod 6,7 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 15,9 % for hele landet.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): 21,4 % i Norddjurs, mod 36,4 % i gennemsnit for Region Midtjylland og 38,1 % for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 15,7 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 42° hældning producerer cirka 1.050 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- Nr. 1 i Region Midtjylland for indikatoren «Boligbygninger med oliefyr eller olieovn».
- «Boligbygninger med naturgasfyr»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)»: lavere end i 98 % af kommunerne.
- «Elbiler (andel af personbiler)»: lavere end i 93 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 100.980 fodboldbaner.
- 2,8 gange tyndere befolket end landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune er Syddjurs, 27,0 km væk.
Brancher: Norddjurs
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring15,7 % ×0,7
- Landbrug, skovbrug og fiskeri15,6 % ×2,7
- Bygge og anlæg11,4 % ×1,3
- Handel og reparation af motorkøretøjer9,2 % ×1,0
- Ejendomshandel og udlejning8,4 % ×0,9
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser5,9 % ×0,6
- Industri5,7 % ×1,5
- Administrative tjenesteydelser og hjælpetjenester5,6 % ×1,1
Placering af Norddjurs
Sol og temperaturer: Norddjurs
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Norddjurs?
Norddjurs har 36.477 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 67 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Norddjurs?
Norddjurs dækker 721,0 km² med en befolkningstæthed på 51 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Norddjurs?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Norddjurs gået fra 38.144 til 36.477 indbyggere, altså −4,4 %.
Hvor ligger Norddjurs?
Norddjurs ligger i Region Midtjylland. Breddegrad 56,500, længdegrad 10,800.
Boligbygninger med naturgasfyr: hvad er værdien for Norddjurs?
For Norddjurs er indikatoren «Boligbygninger med naturgasfyr» 0,0 % (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 85 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 13,4 %.
Andel med videregående uddannelse (15-69 år): hvad er værdien for Norddjurs?
For Norddjurs er indikatoren «Andel med videregående uddannelse (15-69 år)» 21,4 % (2025), hvilket placerer kommunen som nr. 96 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 31,6 %.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Norddjurs?
I Norddjurs producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 42° hældning, cirka 1.050 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Norddjurs?
De nærmeste kommuner ved Norddjurs er Syddjurs (27 km), Randers (47 km), Favrskov (50 km), Aarhus (50 km), Mariagerfjord (57 km).