Hørsholm: folketal og statistik
Hørsholm har 25.354 indbyggere (2026) på 31,3 km², svarende til 810 indbyggere pr. km². Kommunen er nr. 83 blandt 98 kommuner målt på folketal. Folketallet stiger: +1,6 % mellem 2016 og 2026.
- 25.354 indbyggere
- 31,3 km²
- 810 indb./km²
- 34 m
Hørsholm i tal
Befolkningsudvikling i Hørsholm
Hørsholm havde 24.965 indbyggere i 2016 og 25.354 i 2026.
| År | Folketal |
|---|---|
| 2021 | 24.917 |
| 2022 | 24.761 |
| 2023 | 24.715 |
| 2024 | 24.811 |
| 2025 | 25.168 |
| 2026 | 25.354 |
Alle indikatorer for Hørsholm
Kommunens værdi, derefter gennemsnittet for regionen og medianen for landet (for antal: totaler for regionen og landet). Skalaen placerer kommunen mellem landets laveste og højeste værdi.
Befolkning
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel på 65 år og derover (2026) | 29,2 % | 17,7 % | 23,6 % | nr. 15 af 98 | |
| Andel under 18 år (2026) | 19,5 % | 18,9 % | 19,2 % | nr. 41 af 98 | |
| Gennemsnitsalder (2026) | 47,4 år | 40,8 år | 44,3 år | nr. 16 af 98 |
Bolig
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal beboede boliger (2026) | 11.836 | 914.935 | 2.872.738 | nr. 82 af 98 | |
| Boliger opført før 1950 (2026) | 15,8 % | 38,1 % | 28,9 % | nr. 84 af 98 | |
| Boliger opført i 2000 eller senere (2026) | 12,0 % | 16,0 % | 16,8 % | nr. 79 af 98 | |
| Boliger i huse (parcelhuse og rækkehuse) (2026) | 59,8 % | 34,8 % | 73,2 % | nr. 72 af 98 | |
| Boliger i etageejendomme (2026) | 39,7 % | 61,7 % | 23,6 % | nr. 23 af 98 | |
| Boliger beboet af ejeren (2026) | 59,8 % | 38,4 % | 57,6 % | nr. 37 af 98 | |
| Nybyggede boliger pr. 1.000 indbyggere (2025) | 4,65 | 4,00 | 3,13 | nr. 28 af 98 |
Energi
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Boligbygninger med fjernvarme (2026) | 18,8 % | 58,8 % | 48,7 % | nr. 86 af 98 | |
| Boligbygninger med naturgasfyr (2026) | 58,0 % | 24,0 % | 13,4 % | nr. 9 af 98 | |
| Boligbygninger med oliefyr eller olieovn (2026) | 2,8 % | 2,4 % | 6,2 % | nr. 80 af 98 | |
| Boligbygninger med varmepumpe (2026) | 15,3 % | 7,9 % | 13,6 % | nr. 39 af 98 | |
| Boligbygninger med elvarme (2026) | 4,0 % | 4,0 % | 4,9 % | nr. 60 af 98 | |
| Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) (2026) | 0,3 % | 0,9 % | 6,2 % | nr. 89 af 98 |
Økonomi
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Antal virksomheder (2024) | 2.774 | 143.903 | 414.663 | nr. 57 af 98 | |
| Virksomheder pr. 1.000 indbyggere (2024) | 111,8 | 75,2 | 69,0 | nr. 3 af 98 | |
| Gennemsnitlig disponibel indkomst pr. person (2024) | 452.520 kr. | 322.023 kr. | 272.448 kr. | nr. 3 af 98 |
Beskæftigelse
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Beskæftigelsesfrekvens (16-64 år) (2024) | 81,4 % | 78,2 % | 78,0 % | nr. 12 af 98 | |
| Ledighed (fuldtidsledige i pct. af arbejdsstyrken) (2025) | 2,3 % | 3,0 % | 2,5 % | nr. 66 af 98 |
Turisme
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere (2026) | 1,3 | 25,7 | 25,1 | nr. 97 af 98 |
Mobilitet
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Personbiler pr. 1.000 indbyggere (2026) | 613,8 | 419,6 | 533,2 | nr. 8 af 98 | |
| Elbiler (andel af personbiler) (2026) | 19,8 % | 22,9 % | 15,6 % | nr. 12 af 98 |
Uddannelse
| Indikator | Hørsholm | Region Hovedstaden | Landet | Position | Placering |
|---|---|---|---|---|---|
| Andel med videregående uddannelse (15-69 år) (2025) | 51,6 % | 47,9 % | 31,6 % | nr. 7 af 98 |
Det vigtigste
Blandt de 29 kommuner i Region Hovedstaden er Hørsholm nr. 26 målt på folketal.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: 1,3 i Hørsholm, mod 25,7 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 37,4 for hele landet.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: 111,8 i Hørsholm, mod 75,2 i gennemsnit for Region Hovedstaden og 69,5 for hele landet.
Største branche: Finansiering og forsikring, som står for 30,3 % af alle virksomheder i kommunen.
Et solcelleanlæg på 1 kWp med 41° hældning producerer cirka 991 kWh om året her.
Vidste du, at …?
- «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere»: lavere end i 99 % af kommunerne.
- «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere»: højere end i 98 % af kommunerne.
- «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»: lavere end i 94 % af kommunerne.
- Arealet svarer til omkring 4.384 fodboldbaner.
- 5,8 gange så tæt befolket som landsgennemsnittet.
- Nærmeste kommune med flere indbyggere er Rudersdal (57.912 indbyggere), 6,5 km væk.
- Solceller på 4 kWp ville her producere cirka 3.964 kWh om året, omtrent svarende til en husstands elforbrug.
Brancher: Hørsholm
Hver branches andel af alle virksomheder; «×1,5» = branchen er 1,5 gange så udbredt som i landet som helhed.
- Finansiering og forsikring30,3 % ×1,4
- Liberale, videnskabelige og tekniske tjenesteydelser17,6 % ×1,7
- Ejendomshandel og udlejning9,9 % ×1,1
- Handel og reparation af motorkøretøjer8,0 % ×0,8
- Sundhed og socialvæsen6,5 % ×1,2
- Information og kommunikation6,1 % ×1,2
- Bygge og anlæg5,0 % ×0,6
- Andre serviceydelser4,0 % ×0,9
Placering af Hørsholm
Sol og temperaturer: Hørsholm
Ofte stillede spørgsmål
Hvor mange indbyggere har Hørsholm?
Hørsholm har 25.354 indbyggere i 2026, hvilket placerer kommunen som nr. 83 blandt 98 kommuner.
Hvor stort er arealet i Hørsholm?
Hørsholm dækker 31,3 km² med en befolkningstæthed på 810 indbyggere pr. km².
Stiger folketallet i Hørsholm?
Mellem 2016 og 2026 er folketallet i Hørsholm gået fra 24.965 til 25.354 indbyggere, altså +1,6 %.
Hvor ligger Hørsholm?
Hørsholm ligger i Region Hovedstaden. Breddegrad 55,883, længdegrad 12,500.
Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Hørsholm?
For Hørsholm er indikatoren «Sommerhuse pr. 1.000 indbyggere» 1,3 (2026), hvilket placerer kommunen som nr. 97 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 25,1.
Virksomheder pr. 1.000 indbyggere: hvad er værdien for Hørsholm?
For Hørsholm er indikatoren «Virksomheder pr. 1.000 indbyggere» 111,8 (2024), hvilket placerer kommunen som nr. 3 blandt 98 kommuner; medianen for landet er 69,0.
Hvor meget producerer et solcelleanlæg i Hørsholm?
I Hørsholm producerer et anlæg på 1 kWp, der vender mod syd og har 41° hældning, cirka 991 kWh om året.
Hvilke kommuner ligger tættest på Hørsholm?
De nærmeste kommuner ved Hørsholm er Rudersdal (6,5 km), Allerød (8,5 km), Lyngby-Taarbæk (11 km), Fredensborg (11 km), Furesø (13 km).