Energi · 2026
Boligbygninger med elvarme: rangliste over kommunerne
Boligbygninger med elvarme: Halsnæs ligger øverst med 17,9 %, og Odense ligger nederst med 0,2 %. Medianen for de 98 kommuner er 4,9 %.
Podiet og top 100
| # | Kommune | Region | Boligbygninger med elvarme |
|---|---|---|---|
| 1 | Halsnæs | Region Hovedstaden | 17,9 % |
| 2 | Gribskov | Region Hovedstaden | 17,7 % |
| 2 | Fanø | Region Syddanmark | 17,7 % |
| 4 | Ærø | Region Syddanmark | 17,1 % |
| 5 | Odsherred | Region Sjælland | 16,3 % |
| 6 | Vordingborg | Region Sjælland | 13,5 % |
| 7 | Lolland | Region Sjælland | 13,4 % |
| 8 | Lejre | Region Sjælland | 13,3 % |
| 9 | Tønder | Region Syddanmark | 13,0 % |
| 10 | Langeland | Region Syddanmark | 12,3 % |
| 11 | Læsø | Region Nordjylland | 12,2 % |
| 12 | Syddjurs | Region Midtjylland | 12,1 % |
| 13 | Kalundborg | Region Sjælland | 11,8 % |
| 14 | Bornholm | Region Hovedstaden | 11,6 % |
| 15 | Guldborgsund | Region Sjælland | 11,4 % |
| 16 | Samsø | Region Midtjylland | 11,1 % |
| 17 | Stevns | Region Sjælland | 10,3 % |
| 18 | Faxe | Region Sjælland | 9,6 % |
| 18 | Aabenraa | Region Syddanmark | 9,6 % |
| 20 | Holbæk | Region Sjælland | 9,4 % |
| 21 | Frederikssund | Region Hovedstaden | 9,2 % |
| 22 | Næstved | Region Sjælland | 8,8 % |
| 22 | Sorø | Region Sjælland | 8,8 % |
| 24 | Slagelse | Region Sjælland | 8,3 % |
| 25 | Fredensborg | Region Hovedstaden | 8,2 % |
| 25 | Norddjurs | Region Midtjylland | 8,2 % |
| 27 | Helsingør | Region Hovedstaden | 7,9 % |
| 28 | Greve | Region Sjælland | 7,8 % |
| 29 | Hillerød | Region Hovedstaden | 7,6 % |
| 30 | Ringsted | Region Sjælland | 7,2 % |
| 31 | Roskilde | Region Sjælland | 7,0 % |
| 31 | Sønderborg | Region Syddanmark | 7,0 % |
| 31 | Morsø | Region Nordjylland | 7,0 % |
| 34 | Dragør | Region Hovedstaden | 6,9 % |
| 34 | Ishøj | Region Hovedstaden | 6,9 % |
| 36 | Egedal | Region Hovedstaden | 6,7 % |
| 37 | Vallensbæk | Region Hovedstaden | 6,6 % |
| 37 | Hedensted | Region Midtjylland | 6,6 % |
| 37 | Lemvig | Region Midtjylland | 6,6 % |
| 40 | Køge | Region Sjælland | 6,5 % |
| 41 | Odder | Region Midtjylland | 6,4 % |
| 42 | Solrød | Region Sjælland | 5,9 % |
| 43 | Tårnby | Region Hovedstaden | 5,8 % |
| 43 | Frederikshavn | Region Nordjylland | 5,8 % |
| 45 | Hvidovre | Region Hovedstaden | 5,5 % |
| 45 | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | 5,5 % |
| 45 | Haderslev | Region Syddanmark | 5,5 % |
| 48 | Fredericia | Region Syddanmark | 5,1 % |
| 48 | Randers | Region Midtjylland | 5,1 % |
| 50 | Svendborg | Region Syddanmark | 4,8 % |
| 50 | Jammerbugt | Region Nordjylland | 4,8 % |
| 52 | Vejen | Region Syddanmark | 4,7 % |
| 52 | Thisted | Region Nordjylland | 4,7 % |
| 54 | Glostrup | Region Hovedstaden | 4,4 % |
| 54 | Mariagerfjord | Region Nordjylland | 4,4 % |
| 56 | Varde | Region Syddanmark | 4,3 % |
| 57 | Faaborg-Midtfyn | Region Syddanmark | 4,1 % |
| 57 | Favrskov | Region Midtjylland | 4,1 % |
| 57 | Hjørring | Region Nordjylland | 4,1 % |
| 60 | Furesø | Region Hovedstaden | 4,0 % |
| 60 | Hørsholm | Region Hovedstaden | 4,0 % |
| 62 | Allerød | Region Hovedstaden | 3,9 % |
| 63 | Vejle | Region Syddanmark | 3,8 % |
| 64 | Rødovre | Region Hovedstaden | 3,7 % |
| 64 | Nordfyns | Region Syddanmark | 3,7 % |
| 66 | Skanderborg | Region Midtjylland | 3,6 % |
| 66 | Skive | Region Midtjylland | 3,6 % |
| 68 | Ringkøbing-Skjern | Region Midtjylland | 3,5 % |
| 69 | Billund | Region Syddanmark | 3,4 % |
| 69 | Ikast-Brande | Region Midtjylland | 3,4 % |
| 71 | Rudersdal | Region Hovedstaden | 3,2 % |
| 72 | Holstebro | Region Midtjylland | 3,1 % |
| 72 | Struer | Region Midtjylland | 3,1 % |
| 74 | Ballerup | Region Hovedstaden | 2,9 % |
| 74 | Herlev | Region Hovedstaden | 2,9 % |
| 74 | Kerteminde | Region Syddanmark | 2,9 % |
| 74 | Rebild | Region Nordjylland | 2,9 % |
| 78 | Assens | Region Syddanmark | 2,8 % |
| 79 | Esbjerg | Region Syddanmark | 2,7 % |
| 80 | Brønderslev | Region Nordjylland | 2,6 % |
| 81 | Gladsaxe | Region Hovedstaden | 2,4 % |
| 82 | Middelfart | Region Syddanmark | 2,3 % |
| 82 | Kolding | Region Syddanmark | 2,3 % |
| 84 | Horsens | Region Midtjylland | 2,2 % |
| 85 | Brøndby | Region Hovedstaden | 2,1 % |
| 86 | Nyborg | Region Syddanmark | 2,0 % |
| 86 | Viborg | Region Midtjylland | 2,0 % |
| 88 | Vesthimmerlands | Region Nordjylland | 1,9 % |
| 89 | København | Region Hovedstaden | 1,7 % |
| 89 | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | 1,7 % |
| 91 | Silkeborg | Region Midtjylland | 1,5 % |
| 91 | Herning | Region Midtjylland | 1,5 % |
| 93 | Gentofte | Region Hovedstaden | 1,4 % |
| 94 | Aarhus | Region Midtjylland | 1,2 % |
| 95 | Aalborg | Region Nordjylland | 1,1 % |
| 96 | Albertslund | Region Hovedstaden | 0,6 % |
| 97 | Frederiksberg | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 98 | Odense | Region Syddanmark | 0,2 % |
Sammenligning af regionerne
Gennemsnit vægtet efter folketal for andele og rater; totaler for antal.
- Region Sjælland9,5 %
- Region Hovedstaden4,0 %
- Region Syddanmark4,0 %
- Region Midtjylland3,1 %
- Region Nordjylland3,1 %
Andre ranglister om samme emne
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken kommune er i top for «Boligbygninger med elvarme»?
Halsnæs er i top for «Boligbygninger med elvarme» med 17,9 %.
Hvad er medianværdien for «Boligbygninger med elvarme»?
Medianen for de 98 rangerede kommuner er 4,9 %.