Energi · 2026
Boligbygninger med naturgasfyr: rangliste over kommunerne
Boligbygninger med naturgasfyr: Dragør ligger øverst med 73,3 %, og Læsø ligger nederst med 0,0 %. Medianen for de 98 kommuner er 13,4 %.
Podiet og top 100
| # | Kommune | Region | Boligbygninger med naturgasfyr |
|---|---|---|---|
| 1 | Dragør | Region Hovedstaden | 73,3 % |
| 2 | Tårnby | Region Hovedstaden | 70,2 % |
| 3 | Ballerup | Region Hovedstaden | 65,4 % |
| 4 | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | 64,9 % |
| 5 | Herlev | Region Hovedstaden | 64,3 % |
| 6 | Rødovre | Region Hovedstaden | 61,1 % |
| 7 | Rudersdal | Region Hovedstaden | 59,6 % |
| 8 | Allerød | Region Hovedstaden | 58,9 % |
| 9 | Hørsholm | Region Hovedstaden | 58,0 % |
| 10 | Greve | Region Sjælland | 56,1 % |
| 11 | Glostrup | Region Hovedstaden | 51,5 % |
| 12 | Hvidovre | Region Hovedstaden | 50,0 % |
| 13 | Gladsaxe | Region Hovedstaden | 49,2 % |
| 14 | Køge | Region Sjælland | 48,3 % |
| 15 | Ishøj | Region Hovedstaden | 47,2 % |
| 16 | Furesø | Region Hovedstaden | 42,5 % |
| 17 | Vallensbæk | Region Hovedstaden | 41,8 % |
| 18 | Fredensborg | Region Hovedstaden | 41,3 % |
| 18 | Holbæk | Region Sjælland | 41,3 % |
| 20 | Egedal | Region Hovedstaden | 39,0 % |
| 21 | Solrød | Region Sjælland | 38,2 % |
| 22 | Helsingør | Region Hovedstaden | 38,1 % |
| 23 | Frederikssund | Region Hovedstaden | 37,0 % |
| 24 | Stevns | Region Sjælland | 32,5 % |
| 25 | Svendborg | Region Syddanmark | 32,0 % |
| 26 | Sorø | Region Sjælland | 29,5 % |
| 27 | Næstved | Region Sjælland | 29,2 % |
| 28 | Brøndby | Region Hovedstaden | 27,7 % |
| 29 | Slagelse | Region Sjælland | 27,6 % |
| 30 | Faxe | Region Sjælland | 26,2 % |
| 31 | Lejre | Region Sjælland | 25,9 % |
| 32 | Roskilde | Region Sjælland | 24,9 % |
| 33 | Gentofte | Region Hovedstaden | 24,6 % |
| 34 | Morsø | Region Nordjylland | 24,5 % |
| 35 | Faaborg-Midtfyn | Region Syddanmark | 24,4 % |
| 36 | Haderslev | Region Syddanmark | 23,9 % |
| 37 | Hedensted | Region Midtjylland | 21,8 % |
| 38 | Ringsted | Region Sjælland | 20,2 % |
| 39 | Kerteminde | Region Syddanmark | 19,4 % |
| 40 | Silkeborg | Region Midtjylland | 18,8 % |
| 41 | Skive | Region Midtjylland | 18,5 % |
| 42 | Vejen | Region Syddanmark | 18,1 % |
| 43 | Middelfart | Region Syddanmark | 17,4 % |
| 44 | Aabenraa | Region Syddanmark | 16,2 % |
| 45 | Randers | Region Midtjylland | 16,0 % |
| 46 | Nordfyns | Region Syddanmark | 15,2 % |
| 46 | Viborg | Region Midtjylland | 15,2 % |
| 48 | Sønderborg | Region Syddanmark | 15,0 % |
| 49 | Vejle | Region Syddanmark | 13,4 % |
| 50 | Nyborg | Region Syddanmark | 13,3 % |
| 51 | Odsherred | Region Sjælland | 13,0 % |
| 52 | Hillerød | Region Hovedstaden | 12,6 % |
| 53 | Assens | Region Syddanmark | 12,5 % |
| 54 | Vordingborg | Region Sjælland | 11,3 % |
| 55 | Tønder | Region Syddanmark | 11,2 % |
| 56 | Mariagerfjord | Region Nordjylland | 10,8 % |
| 57 | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | 10,0 % |
| 58 | Varde | Region Syddanmark | 9,8 % |
| 59 | Kolding | Region Syddanmark | 9,1 % |
| 59 | Frederikshavn | Region Nordjylland | 9,1 % |
| 61 | Halsnæs | Region Hovedstaden | 7,8 % |
| 62 | Gribskov | Region Hovedstaden | 7,4 % |
| 62 | Jammerbugt | Region Nordjylland | 7,4 % |
| 64 | Ringkøbing-Skjern | Region Midtjylland | 7,2 % |
| 65 | Skanderborg | Region Midtjylland | 6,7 % |
| 66 | Horsens | Region Midtjylland | 6,4 % |
| 67 | Favrskov | Region Midtjylland | 6,1 % |
| 68 | Ikast-Brande | Region Midtjylland | 5,5 % |
| 69 | Thisted | Region Nordjylland | 5,3 % |
| 70 | Esbjerg | Region Syddanmark | 5,2 % |
| 71 | Vesthimmerlands | Region Nordjylland | 4,9 % |
| 72 | Hjørring | Region Nordjylland | 4,8 % |
| 73 | Billund | Region Syddanmark | 4,2 % |
| 74 | Struer | Region Midtjylland | 3,8 % |
| 75 | Kalundborg | Region Sjælland | 2,9 % |
| 75 | Rebild | Region Nordjylland | 2,9 % |
| 77 | Brønderslev | Region Nordjylland | 2,1 % |
| 78 | Herning | Region Midtjylland | 1,9 % |
| 79 | Aalborg | Region Nordjylland | 1,8 % |
| 80 | Holstebro | Region Midtjylland | 1,0 % |
| 81 | Lemvig | Region Midtjylland | 0,9 % |
| 82 | Odense | Region Syddanmark | 0,3 % |
| 82 | Odder | Region Midtjylland | 0,3 % |
| 84 | Albertslund | Region Hovedstaden | 0,2 % |
| 85 | København | Region Hovedstaden | 0,0 % |
| 85 | Frederiksberg | Region Hovedstaden | 0,0 % |
| 85 | Bornholm | Region Hovedstaden | 0,0 % |
| 85 | Guldborgsund | Region Sjælland | 0,0 % |
| 85 | Lolland | Region Sjælland | 0,0 % |
| 85 | Langeland | Region Syddanmark | 0,0 % |
| 85 | Ærø | Region Syddanmark | 0,0 % |
| 85 | Fanø | Region Syddanmark | 0,0 % |
| 85 | Fredericia | Region Syddanmark | 0,0 % |
| 85 | Norddjurs | Region Midtjylland | 0,0 % |
| 85 | Samsø | Region Midtjylland | 0,0 % |
| 85 | Syddjurs | Region Midtjylland | 0,0 % |
| 85 | Aarhus | Region Midtjylland | 0,0 % |
| 85 | Læsø | Region Nordjylland | 0,0 % |
Sammenligning af regionerne
Gennemsnit vægtet efter folketal for andele og rater; totaler for antal.
- Region Sjælland26,2 %
- Region Hovedstaden24,0 %
- Region Syddanmark11,3 %
- Region Midtjylland6,7 %
- Region Nordjylland5,1 %
Andre ranglister om samme emne
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken kommune er i top for «Boligbygninger med naturgasfyr»?
Dragør er i top for «Boligbygninger med naturgasfyr» med 73,3 %.
Hvad er medianværdien for «Boligbygninger med naturgasfyr»?
Medianen for de 98 rangerede kommuner er 13,4 %.