Energi · 2026
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn: rangliste over kommunerne
Boligbygninger med oliefyr eller olieovn: Læsø ligger øverst med 26,1 %, og Albertslund ligger nederst med 0,4 %. Medianen for de 98 kommuner er 6,2 %.
Podiet og top 100
| # | Kommune | Region | Boligbygninger med oliefyr eller olieovn |
|---|---|---|---|
| 1 | Læsø | Region Nordjylland | 26,1 % |
| 2 | Lolland | Region Sjælland | 15,9 % |
| 3 | Langeland | Region Syddanmark | 14,2 % |
| 4 | Nordfyns | Region Syddanmark | 13,9 % |
| 5 | Morsø | Region Nordjylland | 13,5 % |
| 6 | Odsherred | Region Sjælland | 12,5 % |
| 7 | Stevns | Region Sjælland | 12,2 % |
| 7 | Ærø | Region Syddanmark | 12,2 % |
| 9 | Vordingborg | Region Sjælland | 12,0 % |
| 10 | Guldborgsund | Region Sjælland | 11,9 % |
| 11 | Gribskov | Region Hovedstaden | 11,7 % |
| 12 | Norddjurs | Region Midtjylland | 11,3 % |
| 13 | Samsø | Region Midtjylland | 11,0 % |
| 14 | Tønder | Region Syddanmark | 10,4 % |
| 15 | Lemvig | Region Midtjylland | 10,2 % |
| 16 | Brønderslev | Region Nordjylland | 10,1 % |
| 16 | Thisted | Region Nordjylland | 10,1 % |
| 18 | Skive | Region Midtjylland | 9,9 % |
| 18 | Struer | Region Midtjylland | 9,9 % |
| 18 | Jammerbugt | Region Nordjylland | 9,9 % |
| 21 | Ringsted | Region Sjælland | 9,8 % |
| 22 | Mariagerfjord | Region Nordjylland | 9,7 % |
| 23 | Lejre | Region Sjælland | 9,6 % |
| 23 | Assens | Region Syddanmark | 9,6 % |
| 25 | Varde | Region Syddanmark | 9,4 % |
| 26 | Syddjurs | Region Midtjylland | 9,2 % |
| 27 | Kalundborg | Region Sjælland | 9,1 % |
| 27 | Sorø | Region Sjælland | 9,1 % |
| 27 | Ringkøbing-Skjern | Region Midtjylland | 9,1 % |
| 30 | Vejen | Region Syddanmark | 9,0 % |
| 31 | Hjørring | Region Nordjylland | 8,8 % |
| 32 | Viborg | Region Midtjylland | 8,5 % |
| 33 | Vesthimmerlands | Region Nordjylland | 8,1 % |
| 34 | Bornholm | Region Hovedstaden | 8,0 % |
| 35 | Køge | Region Sjælland | 7,9 % |
| 35 | Odder | Region Midtjylland | 7,9 % |
| 37 | Faxe | Region Sjælland | 7,8 % |
| 38 | Holbæk | Region Sjælland | 7,6 % |
| 39 | Faaborg-Midtfyn | Region Syddanmark | 7,5 % |
| 39 | Middelfart | Region Syddanmark | 7,5 % |
| 39 | Rebild | Region Nordjylland | 7,5 % |
| 42 | Slagelse | Region Sjælland | 7,4 % |
| 43 | Randers | Region Midtjylland | 7,2 % |
| 44 | Aabenraa | Region Syddanmark | 7,1 % |
| 45 | Næstved | Region Sjælland | 6,8 % |
| 45 | Hedensted | Region Midtjylland | 6,8 % |
| 47 | Halsnæs | Region Hovedstaden | 6,3 % |
| 47 | Svendborg | Region Syddanmark | 6,3 % |
| 49 | Favrskov | Region Midtjylland | 6,2 % |
| 50 | Haderslev | Region Syddanmark | 6,1 % |
| 50 | Frederikshavn | Region Nordjylland | 6,1 % |
| 52 | Holstebro | Region Midtjylland | 5,7 % |
| 53 | Hillerød | Region Hovedstaden | 5,6 % |
| 54 | Frederikssund | Region Hovedstaden | 5,4 % |
| 55 | Sønderborg | Region Syddanmark | 5,3 % |
| 56 | Nyborg | Region Syddanmark | 5,2 % |
| 57 | Vejle | Region Syddanmark | 5,0 % |
| 58 | Billund | Region Syddanmark | 4,9 % |
| 59 | Ikast-Brande | Region Midtjylland | 4,6 % |
| 60 | Kerteminde | Region Syddanmark | 4,5 % |
| 60 | Kolding | Region Syddanmark | 4,5 % |
| 62 | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | 4,0 % |
| 62 | Fredensborg | Region Hovedstaden | 4,0 % |
| 62 | Skanderborg | Region Midtjylland | 4,0 % |
| 62 | Herning | Region Midtjylland | 4,0 % |
| 66 | Horsens | Region Midtjylland | 3,9 % |
| 67 | Aalborg | Region Nordjylland | 3,8 % |
| 68 | Glostrup | Region Hovedstaden | 3,7 % |
| 68 | Silkeborg | Region Midtjylland | 3,7 % |
| 70 | Helsingør | Region Hovedstaden | 3,6 % |
| 71 | Rudersdal | Region Hovedstaden | 3,5 % |
| 71 | Esbjerg | Region Syddanmark | 3,5 % |
| 71 | Fanø | Region Syddanmark | 3,5 % |
| 74 | Egedal | Region Hovedstaden | 3,1 % |
| 74 | Roskilde | Region Sjælland | 3,1 % |
| 76 | Tårnby | Region Hovedstaden | 3,0 % |
| 76 | Herlev | Region Hovedstaden | 3,0 % |
| 76 | Rødovre | Region Hovedstaden | 3,0 % |
| 79 | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | 2,9 % |
| 80 | Gladsaxe | Region Hovedstaden | 2,8 % |
| 80 | Hørsholm | Region Hovedstaden | 2,8 % |
| 82 | Hvidovre | Region Hovedstaden | 2,7 % |
| 83 | Allerød | Region Hovedstaden | 2,6 % |
| 84 | Ishøj | Region Hovedstaden | 2,4 % |
| 84 | Fredericia | Region Syddanmark | 2,4 % |
| 86 | Greve | Region Sjælland | 2,3 % |
| 87 | Furesø | Region Hovedstaden | 2,2 % |
| 88 | Solrød | Region Sjælland | 2,0 % |
| 89 | Ballerup | Region Hovedstaden | 1,9 % |
| 90 | Dragør | Region Hovedstaden | 1,8 % |
| 90 | Gentofte | Region Hovedstaden | 1,8 % |
| 92 | Aarhus | Region Midtjylland | 1,7 % |
| 93 | Brøndby | Region Hovedstaden | 1,3 % |
| 94 | Vallensbæk | Region Hovedstaden | 1,2 % |
| 95 | Frederiksberg | Region Hovedstaden | 0,7 % |
| 96 | København | Region Hovedstaden | 0,6 % |
| 96 | Odense | Region Syddanmark | 0,6 % |
| 98 | Albertslund | Region Hovedstaden | 0,4 % |
Sammenligning af regionerne
Gennemsnit vægtet efter folketal for andele og rater; totaler for antal.
- Region Sjælland8,1 %
- Region Nordjylland7,0 %
- Region Syddanmark5,3 %
- Region Midtjylland5,2 %
- Region Hovedstaden2,4 %
Andre ranglister om samme emne
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken kommune er i top for «Boligbygninger med oliefyr eller olieovn»?
Læsø er i top for «Boligbygninger med oliefyr eller olieovn» med 26,1 %.
Hvad er medianværdien for «Boligbygninger med oliefyr eller olieovn»?
Medianen for de 98 rangerede kommuner er 6,2 %.