Energi · 2026
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): rangliste over kommunerne
Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul): Læsø ligger øverst med 14,7 %, og Frederiksberg ligger nederst med 0,0 %. Medianen for de 98 kommuner er 6,2 %.
Podiet og top 100
| # | Kommune | Region | Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul) |
|---|---|---|---|
| 1 | Læsø | Region Nordjylland | 14,7 % |
| 2 | Morsø | Region Nordjylland | 14,1 % |
| 3 | Rebild | Region Nordjylland | 13,5 % |
| 4 | Vesthimmerlands | Region Nordjylland | 13,4 % |
| 5 | Faaborg-Midtfyn | Region Syddanmark | 11,6 % |
| 6 | Sorø | Region Sjælland | 11,5 % |
| 7 | Kalundborg | Region Sjælland | 11,3 % |
| 8 | Nordfyns | Region Syddanmark | 10,7 % |
| 9 | Hedensted | Region Midtjylland | 10,6 % |
| 9 | Brønderslev | Region Nordjylland | 10,6 % |
| 11 | Faxe | Region Sjælland | 10,5 % |
| 12 | Assens | Region Syddanmark | 10,4 % |
| 12 | Mariagerfjord | Region Nordjylland | 10,4 % |
| 14 | Vejen | Region Syddanmark | 10,0 % |
| 14 | Skive | Region Midtjylland | 10,0 % |
| 16 | Vordingborg | Region Sjælland | 9,9 % |
| 16 | Haderslev | Region Syddanmark | 9,9 % |
| 18 | Stevns | Region Sjælland | 9,7 % |
| 19 | Hjørring | Region Nordjylland | 9,5 % |
| 20 | Guldborgsund | Region Sjælland | 9,4 % |
| 20 | Lolland | Region Sjælland | 9,4 % |
| 22 | Ringsted | Region Sjælland | 9,2 % |
| 22 | Norddjurs | Region Midtjylland | 9,2 % |
| 24 | Nyborg | Region Syddanmark | 9,1 % |
| 25 | Slagelse | Region Sjælland | 8,7 % |
| 25 | Thisted | Region Nordjylland | 8,7 % |
| 27 | Syddjurs | Region Midtjylland | 8,6 % |
| 28 | Tønder | Region Syddanmark | 8,5 % |
| 28 | Lemvig | Region Midtjylland | 8,5 % |
| 28 | Jammerbugt | Region Nordjylland | 8,5 % |
| 31 | Odsherred | Region Sjælland | 8,3 % |
| 32 | Ikast-Brande | Region Midtjylland | 8,2 % |
| 32 | Ringkøbing-Skjern | Region Midtjylland | 8,2 % |
| 34 | Langeland | Region Syddanmark | 7,9 % |
| 35 | Bornholm | Region Hovedstaden | 7,8 % |
| 36 | Næstved | Region Sjælland | 7,7 % |
| 37 | Svendborg | Region Syddanmark | 7,6 % |
| 38 | Holbæk | Region Sjælland | 7,3 % |
| 39 | Viborg | Region Midtjylland | 7,2 % |
| 40 | Silkeborg | Region Midtjylland | 7,1 % |
| 41 | Odder | Region Midtjylland | 6,8 % |
| 42 | Billund | Region Syddanmark | 6,7 % |
| 42 | Favrskov | Region Midtjylland | 6,7 % |
| 44 | Herning | Region Midtjylland | 6,6 % |
| 45 | Middelfart | Region Syddanmark | 6,5 % |
| 46 | Vejle | Region Syddanmark | 6,4 % |
| 47 | Lejre | Region Sjælland | 6,3 % |
| 47 | Samsø | Region Midtjylland | 6,3 % |
| 47 | Struer | Region Midtjylland | 6,3 % |
| 50 | Varde | Region Syddanmark | 6,1 % |
| 51 | Aabenraa | Region Syddanmark | 5,5 % |
| 52 | Skanderborg | Region Midtjylland | 5,4 % |
| 53 | Frederikshavn | Region Nordjylland | 5,3 % |
| 54 | Kerteminde | Region Syddanmark | 5,2 % |
| 55 | Sønderborg | Region Syddanmark | 5,0 % |
| 55 | Holstebro | Region Midtjylland | 5,0 % |
| 57 | Gribskov | Region Hovedstaden | 4,9 % |
| 57 | Randers | Region Midtjylland | 4,9 % |
| 59 | Kolding | Region Syddanmark | 4,7 % |
| 60 | Ærø | Region Syddanmark | 4,6 % |
| 60 | Horsens | Region Midtjylland | 4,6 % |
| 62 | Frederikssund | Region Hovedstaden | 4,5 % |
| 63 | Køge | Region Sjælland | 4,1 % |
| 64 | Aalborg | Region Nordjylland | 3,1 % |
| 65 | Esbjerg | Region Syddanmark | 2,8 % |
| 66 | Halsnæs | Region Hovedstaden | 2,7 % |
| 67 | Fredericia | Region Syddanmark | 2,3 % |
| 68 | Hillerød | Region Hovedstaden | 2,2 % |
| 69 | Roskilde | Region Sjælland | 1,9 % |
| 70 | Egedal | Region Hovedstaden | 1,5 % |
| 71 | Fredensborg | Region Hovedstaden | 1,2 % |
| 72 | Helsingør | Region Hovedstaden | 1,1 % |
| 73 | Høje-Taastrup | Region Hovedstaden | 1,0 % |
| 73 | Allerød | Region Hovedstaden | 1,0 % |
| 73 | Odense | Region Syddanmark | 1,0 % |
| 76 | Fanø | Region Syddanmark | 0,9 % |
| 76 | Aarhus | Region Midtjylland | 0,9 % |
| 78 | Ishøj | Region Hovedstaden | 0,7 % |
| 78 | Solrød | Region Sjælland | 0,7 % |
| 80 | København | Region Hovedstaden | 0,5 % |
| 80 | Dragør | Region Hovedstaden | 0,5 % |
| 82 | Tårnby | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Ballerup | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Gladsaxe | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Glostrup | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Hvidovre | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Lyngby-Taarbæk | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 82 | Rudersdal | Region Hovedstaden | 0,4 % |
| 89 | Herlev | Region Hovedstaden | 0,3 % |
| 89 | Furesø | Region Hovedstaden | 0,3 % |
| 89 | Hørsholm | Region Hovedstaden | 0,3 % |
| 89 | Greve | Region Sjælland | 0,3 % |
| 93 | Albertslund | Region Hovedstaden | 0,2 % |
| 93 | Rødovre | Region Hovedstaden | 0,2 % |
| 95 | Brøndby | Region Hovedstaden | 0,1 % |
| 95 | Gentofte | Region Hovedstaden | 0,1 % |
| 95 | Vallensbæk | Region Hovedstaden | 0,1 % |
| 98 | Frederiksberg | Region Hovedstaden | 0,0 % |
Sammenligning af regionerne
Gennemsnit vægtet efter folketal for andele og rater; totaler for antal.
- Region Nordjylland7,3 %
- Region Sjælland7,1 %
- Region Syddanmark5,6 %
- Region Midtjylland5,3 %
- Region Hovedstaden0,9 %
Andre ranglister om samme emne
Ofte stillede spørgsmål
Hvilken kommune er i top for «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»?
Læsø er i top for «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)» med 14,7 %.
Hvad er medianværdien for «Boligbygninger med fast brændsel (træ, kul)»?
Medianen for de 98 rangerede kommuner er 6,2 %.